Reklama

Polityka i prawo

Resort cyfryzacji: nie odnotowano większych przejawów dezinformacji w związku z wyborami

fot. Maciej Jackowski / pexels
fot. Maciej Jackowski / pexels

Nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji, ani cyberprzestępczości w związku z wyborami prezydenckimi, ale instytucje odpowiedzialne za tę sferę pozostają w gotowości przed II turą - poinformował PAP resort cyfryzacji.

Według informacji przesłanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, nie stwierdzono większej niż zwykle aktywności ani na polu dezinformacji, ani cyberprzestępczości. Nie odnotowano także poważniejszych sygnałów związanych z ewentualnymi atakami hakerskimi oraz zjawiskami związanymi z dezinformacją.

MC podkreśliło, że w okresach takich jak wybory, wszystkie trzy CSIRT-y poziomu krajowego (CSIRT NASK, CSIRT GOV i CSIRT MON) pozostają w stałej gotowości i w ścisłej współpracy, na bieżąco wymieniając się informacjami o zgłoszonych i obserwowanych zagrożeniach czy incydentach. "W takim samym trybie będą działać w okresie II tury wyborów" - zaznaczył resort, powołując się na CERT Polska.

PAP zapytał także resort cyfryzacji o działanie serwisu Bezpiecznewybory.pl, który uruchomiono we współpracy z grupami ekspertów z Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) jako narzędzie walki z manipulacją i prowokacjami.

Według MC w okresie bezpośrednio przedwyborczym i tuż po I turze wyborów zainteresowanie serwisem BezpieczneWybory.pl mierzone efektywnymi kontaktami z zainteresowanymi wyborcami "istotnie wzrosło", a NASK na adres [email protected] otrzymał wiele maili z pytaniami obywateli, dotyczącymi sposobów głosowania, bezpieczeństwa procesu wyborczego oraz pakietów wyborczych.

Pytania, które wpłynęły na [email protected] nie dotyczyły kwestii cyberbezpieczeństwa. Poinformowało również, że zespół NASK przygotował również szereg publikacji dotyczących bezpieczeństwa procesu wyborczego oraz zwracał uwagę na dezinformację i możliwe nadużycia.

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej). Do jego głównych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci i aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników infrastruktury cywilnej.

Stanowi on jeden z trzech zespołów tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team), działających w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Pozostałe to zespół działający przy MON, który odpowiada za ataki na obszar wojskowy, oraz zespół działający przy ABW, który odpowiada za ataki na administrację rządową. 

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze