Polityka i prawo

Rejestracja dziecka przez internet. Współpraca Ministerstwa Cyfryzacji z Ministerstwem Zdrowia

FOT. GOV.PL/DOMENA PUBLICZNA
FOT. GOV.PL/DOMENA PUBLICZNA

Ministrowie cyfryzacji oraz zdrowia, Marek Zagórski i Łukasz Szumowski wystosowali list do dyrektorów szpitali i oddziałów ginekologiczno-położniczych, w którym zwracają się z prośbą o rozpowszechnianie wiedzy wśród pacjentów o możliwości internetowej rejestracji narodzin dziecka.

Usługa rejestracji narodzin dziecka jest aktywna od 1 czerwca bieżącego roku i póki co dzięki niej zostało zarejestrowanych  blisko 6 tysięcy noworodków. Minister Zagórski stwierdził, iż jest to wynik bardzo dobry, lecz nie ukrywa większych ambicji.

To bardzo dobry wynik, ale chcielibyśmy by jeszcze więcej Polaków z niej korzystało, stąd współpraca z Ministerstwem Zdrowia. Chcemy upowszechnić tę usługę na pierwszej „linii frontu” – w szpitalach. Tam, gdzie rodzice dostają pierwszy podstawowy pakiet informacji, co zrobić po narodzinach dziecka.

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski

Aby  zarejestrować dziecko przede wszystkim trzeba posiadać Profil Zaufany oraz wejść na stronę obywatel.gov.pl.

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Cyfryzacji umieszczono, treściwy poradnik dotyczący skutecznej rejestracji nowonarodzonego obywatela. W pięciu krokach został wyjaśniony cały proces, który skrótowo można przedstawić w następujący sposób.

  1. Krok: oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka
  2. Krok: sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica
  3. Krok: wpisujesz dane dziecka
  4. Krok: wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną)
  5. Krok: podgląd wniosku i  podpis (Profilem Zaufanym).

Dzięki usługom e-administracji rodzice mogą  obecnie załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Do tych usług należą m.in. „Program 500+” i „Dobry Start”. Dodatkowo mogą złożyć wniosek o przyznanie swojemu dziecku karty EKUZ, a także sprawdzić czy ich dzieci bezpiecznie dojadą na wakacje w ramach e-usługi „Bezpieczny autobus”.

Komentarze