Reklama

Polityka i prawo

Ransomware tematem rozmów Biden-Putin

Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC 2.0 / Пресс-служба Президента Российской Федерации/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC 2.0 / Пресс-служба Президента Российской Федерации/Wikimedia Commons/CC 4.0

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden analizuje zagrożenia stwarzane przez ransomware, za którymi mają stać m.in. hakerzy powiązani z Rosją. Cyberataki tego typu będą jednym z tematów poruszanych podczas rozmów amerykańskiego przywódcy z Władimirem Putinem w ramach spotkania w Genewie - zapowiedział Biały Dom. 

„>>Prezydent rozpoczął szybką analizę strategiczną, aby rozwiązać problem zwiększonego zagrożenia ransomware i uwzględnić cztery główne kierunki działań<<, w tym rozbicie infrastruktury ransomware i jej sprawców – poinformowała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Oprogramowanie typu ransomware ogranicza dostęp do systemu komputerowego i wymaga zapłacenia okupu za przywrócenie do stanu pierwotnego.

We wtorek Biały Dom potwierdził, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) prowadzi dochodzenie w sprawie ataku ransomware na zakłady JBS USA, należące do brazylijskiego przedsiębiorstwa JBS S.A. Zdaniem firmy żądanie okupu pochodzi od grupy prawdopodobnie z siedzibą w Rosji.

Cyberatak sparaliżował pracę tej największej na świecie firmy produkującej i przetwarzającej mięso. W Australii we wtorek tysiące zatrudnionych przez JBS nie pracowało, w Kanadzie i USA odwołano niektóre zmiany w zakładach - informowały w mediach społecznościowych związki zawodowe i strony firm.

Firma JBS USA podała w poniedziałek, że w niedzielę przeprowadzono zorganizowany atak cybernetyczny na niektóre z jej serwerów obsługujących systemy IT w Ameryce Północnej i Australii. Nie miało to wpływu na serwery zapasowe firmy - dodano.

Reuters, powołując się na wiarygodne źródło, przypisuje atak na JBS rosyjskim hakerom z grupy REvil. We wtorek Biały Dom powiadomił firmę, że sprawcą jest organizacja przestępcza mająca prawdopodobnie siedzibę w Rosji.

Według Psaki Biden wierzy, że Putin i rosyjski rząd mają do odegrania rolę w powstrzymywaniu ataków, takich jak przeprowadzony na JBS. Spotkanie obu przywódców zaplanowano na 16 czerwca w Genewie.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama