Reklama

Polityka i prawo

Radio Sputnik wciąż nadaje w USA

Fot. 蔡 世宏/unsplash.com

Radio Sputnik nadal rozpowszechnia rosyjską propagandę w USA. Jest to możliwe dzięki wykupieniu czasu antenowego - informuje „Rzeczpospolita”.

"Mimo politycznych i prawnych zawirowań, sankcji na Rosję i kremlowskie media, w USA wciąż słychać radio Sputnik, kremlowską tubę propagandową" - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej". Gazeta donosi, że Sputnik wykupił czas antenowy na podobnych zasadach jak reklamodawcy, bo prawo federalne zabrania zagranicznym rządom ubiegania się o licencje radiowe.

Czytaj też

"Audycje radia Sputnik produkowane są lokalnie i w Moskwie pod dyktando rosyjskiego rządu" – pisze "Rz", cytując opinię "Washington Post". Dodając, że o wojnie w Ukrainie w Sputniku zazwyczaj mówią tak, jak Putin przykazał: "operacja wojskowa" albo "interwencja".

Radio Sputnik to odnoga agencji Rossija Siewodnia, kremlowskiego koncernu medialnego, który zarządza RT i RT Ameryka – telewizją i portalem założonym przez putinowski reżim w 2005 r. Zostały one zakazane w Europie i Ameryce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. RM Broadcasting, podmiot mający prawa do licencji radiowej, dzięki której Sputnik nadaje w Waszyngtonie i Kansas City, tłumaczy, że co godzinę audycje Sputnika przerywane są informacją, że "program nadawany jest w imieniu Rossiji Siewodnia", by słuchacze mogli wyrobić sobie opinię.

Czytaj też

Bezprecedensowy ruch UE

Przypomnijmy, że kanały propagandowych mediów rosyjskich RT i Sputnik zostały oficjalnie zablokowane w UE, w celu walki z rosyjską propagandą, związaną z inwazją Władimira Putina na Ukrainę. Jak informowaliśmy, sankcje zostały oficjalnie opublikowane w unijnym 3 marca br., co daje państwom członkowskim podstawę prawną do wdrożenia stosownych ograniczeń na własnym gruncie.

Decyzja UE o nałożeniu blokady na dystrybucję treści Sputnika i RT jest bezprecedensowa.

Zakaz obejmuje wszystkie sposoby dystrybuowania przekazu - zarówno internet, telewizję kablową, jak i satelitarną, a także platformy, udostępniające wideo na żądanie lub wszystkie inne aplikacje, które agregują treści pochodzące z zablokowanych rosyjskich kanałów.

SZP/PAP

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze