Reklama

Polityka i prawo

QAnon z kolejnym banem. Facebook zaostrza politykę

Fot. Mike MacKenzie / Flickr / CC BY 2.0
Fot. Mike MacKenzie / Flickr / CC BY 2.0

Facebook banuje wszystkie grupy i konta propagujące spiskowe teorie powiązane z ruchem QAnon. Skutkiem działalności grupy, która zyskała większą popularność  podczas lockdownu spowodowanego przez pandemię koronawirusa, jest eskalacja przemocy w świecie „offline”.

Wczoraj koncern Marka Zuckerberga sklasyfikował QAnon jako niebezpieczną teorię i rozpoczął proces usuwania grup i stron na Facebooku oraz kont na Instagramie tych osób, które przedstawiają się jako jej zwolennicy – informuje Facebook w oświadczeniu na swoim blogu.  

Pod koniec sierpnia Facebook usunął 790 grup, 100 stron i 1500 reklam powiązanych m.in ze spiskową teorią QAnon i środowiskami anarchistów. Dodatkowo koncern zablokował ponad 300 hashtagów na Facebooku i Instagramie oraz nałożył ograniczenia na ponad 1950 grup i 440 stron facebookowych oraz ponad 10 000 kont na Instagramie. Już wtedy zapowiadano zwiększenie działań mających na celu usunięcie z platformy treści pochodzących od grup i ruchów, które nie nawołują bezpośrednio do przemocy, jednak celebrują akty przemocy, prezentują, że mają broń i sugerują, że jej użyją.

„Od dzisiaj usuniemy wszelkie strony na Facebooku, grupy i konta na Instagramie reprezentujące QAnon, nawet jeśli nie zawierają one treści zawierających przemoc” – czytamy we wczorajszej nocie koncernu. Facebook tłumaczy, że jest to aktualizacja działań w ramach polityki ogłoszonej w sierpniu, kiedy zostały usunięte konta powiązane z QAnon tylko jeśli nawoływały do przemocy.   

Również Twitter ogłosił, że będzie usuwał treści powiązane z teorią QAnon.  Jak informował "Washington Post" mimo usunięcia 7 tys. kont w lipcu tego roku, 93 tys. profili pozostają aktywne i angażują się w dezinformację oraz popularyzację teorii spiskowych. W ubiegły piątek, ruch QAnon został oficjalnie potępiony przez amerykańską Izbę Reprezentantów. Jak donoszą amerykańskie media działalność grupy wykroczyła poza działalność w sieci i przyczyniła się do rozprzestrzeniania się nienawiści i eskalacji przemocy, również w wymiarze przestępstw popełnianych w świecie rzeczywistym.

QAnon jest teorią spiskową, której członkowie popierają Donalda Trumpa i wyszukują spisek „zdrajców”, zamierzających odsunąć go od władzy. Teoria zyskała tak dużą popularność, że FBI określiło ją jako rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz jako krajowe zagrożenie terrorystyczne.

Reklama

Komentarze

    Reklama