Reklama

Polityka i prawo

QAnon „wylatuje” z Facebooka

fot. Marc Nozell / Flickr / CC BY 2.0
fot. Marc Nozell / Flickr / CC BY 2.0

790 grup, 100 stron i 1500 reklam powiązanych m.in ze spiskową teorią QAnon i środowiskami anarchistów zostało usuniętych z Facebooka w wyniku działań podjętych przez platformę. Na tym jednak nie koniec - koncern Marka Zuckerberga zapowiada zwiększenie pracy na rzecz wykrywania i usuwania treści propagowanych przez zwolenników teorii na jego platformach.

Dodatkowo koncern zablokował ponad 300 hashtagów na Facebooku i Instagramie oraz nałożył ograniczenia na ponad 1950 grup i 440 stron facebookowych oraz ponad 10 000 kont na Instagramie – czytamy w oficjalnej informacji przekazanej poprzez newsroom Facebooka. Ograniczenie stron i grup oznacza, że platforma wciąż prowadzi działania mające na celu sprawdzenie treści, które było za ich pośrednictwem blokowane.

Co więcej, koncern zapowiada zwiększenie działań mających na celu usunięcie z platformy treści pochodzących od grup i ruchów które nie nawołują bezpośrednio do przemocy, jednak celebrują akty przemocy, prezentują, że mają broń i sugerują, że jej użyją.

„Rozszerzamy naszą politykę dotyczącą osób i organizacji niebezpiecznych w celu uwzględnienia organizacji i ruchów, które wykazały znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, ale nie spełniają rygorystycznych kryteriów, aby zostać uznanymi za organizację niebezpieczną, zakazanymi obecności na naszej platformie” – czytamy w oświadczeniu platformy. Tym samym zapowiedziano podjęcie radykalnych kroków względem tego typu organizacji i grup, do których zaliczono również usuwanie stron i grup facebookowych oraz kont na Instagramie, które propagują tego typu treści.

Działania będą również obejmować ograniczenie widoczności i rekomendowania grup, które nie zostaną usunięte, jednak  są powiązane z tymi ruchami. Platforma zmniejszy także widoczność treści w kanale aktualności oraz ograniczy wyszukiwania hasztagów związanych z tymi ruchami poprzez wyszukiwarkę – będą one zajmować niższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Podmioty te nie będą mogły również wykupywać reklam oraz zbierać funduszy za pośrednictwem platformy.

Wcześniej działania mające ograniczyć możliwość publikowania treści związanych z teorią i grupą QAnon podjął Twitter. Platforma pod koniec lipca, ogłosiła, że w tym tygodniu przeprowadzi szeroko zakrojoną akcję mającą na celu usunięcie kontentu powiązanego z teorią QAnon. W ramach działań trwale zostaną zawieszone konta, które publikują treści związane z tą teorią i naruszają zasady platformy.

QAnon jest teorią spiskową, której członkowie popierają Donalda Trumpa i wyszukują spisek „zdrajców”, zamierzających odsunąć go od władzy. Teoria zyskała tak dużą popularność, że FBI określiło ją jako rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz jako krajowe zagrożenie terrorystyczne.

Komentarze