Reklama

Polityka i prawo

Program "Cyfrowa gmina": Za audyt cyberbezpieczeństwa będą odpowiadały firmy komercyjne

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM/ fot. Cyfryzacja KPRM/Twitter
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM/ fot. Cyfryzacja KPRM/Twitter

„Chcemy, by audyty (cyberbezpieczeństwa - red.) były realizowane przez firmy z rynku. Pojawiły się już wątpliwości >>czy będzie komu to zrealizować?<<. Skoro jest na to czas nawet do końca 2023 roku, to potencjał na polskim rynku istnieje. Kiedy jest popyt - w ślad za nim pojawia się podaż. To perspektywa ponad dwóch lat” – mówi Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM portalowi CyberDefence24.pl o programie „Cyfrowa gmina”. 

W tym tygodniu Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM ogłosił, że pierwszy nabór wniosków w ramach programu „Cyfrowa gmina” ruszy 18 października. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dotację w wysokości do 2 milionów złotych na projekty związane z cyfryzacją. W sumie do rozdysponowania będzie ok. 1 miliarda złotych.

Podczas ostatniej konferencji prasowej Cieszyński mówił, że warunkiem przyznania dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego będzie zamówienie audytu stanu cyberbezpieczeństwa przez gminę. Jego wyniki będą przekazywane do NASK-u, a w ciągu 12-18 miesięcy mają pokazać, jaki rzeczywisty stan cyberbezpieczeństwa notuje każda z gmin w Polsce.

Za audyt cyberbezpieczeństwa będzie odpowiadał rynek

Portal CyberDefence24.pl zapytał sekterarza stanu i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM Janusza Cieszyńskiego o planowane audyty w kwestiach cyberbezpieczeństwa. Stwierdził, że "chcą mieć jasny obraz tego, jak wygląda cyberbezpieczeństwo wśród samorządów i dlatego wymagają od nich przeprowadzenia audytów".

"Dzisiaj to NASK odpowiada za obsługę incydentów dotyczących gmin, ale cyberbezpieczeństwo to o wiele więcej niż tylko sprawna obsługa skutków cyberataków. Dlatego chcemy, by każdy samorząd otrzymał osobną pulę środków na ocenę aktualnego poziomu zabezpieczeń. Dzięki temu będzie można wdrożyć odpowiednie działania zaradcze i naprawcze, jeśli takie będą niezbędne" – zadeklarował Cieszyński.

Dodał, że  "wszystkie informacje, które zostaną w ten sposób zdobyte, spłyną do jednego źródła". "Dzisiaj NASK - który odpowiada za cyberbezpieczeństwo - o sytuacji dowiaduje się dopiero, kiedy mamy incydent i trzeba weprzeć gminę w jego rozwiązaniu. Chcemy, by audyty były realizowane przez firmy z rynku" – stwierdził Cieszyński w rozmowie z CyberDefence24.pl.

Jego zdaniem - już w momencie ogłaszania programu „Cyfrowa gmina” - pojawiły się wątpliwości „czy będzie komu to zrobić”.

"Skoro jest na to czas nawet do końca 2023 roku, to potencjał na polskim rynku istnieje. Kiedy jest popyt - w ślad za nim pojawia się podaż. To perspektywa ponad dwóch lat. Myślę, że te audyty będą realizowane szybko i sprawnie. Mieliśmy kilka poważnych ataków, m.in. takich, które zakończyły się szyfrowaniem danych. Chcemy temu jak najskuteczniej przeciwdziałać" – zaznacza polityk.

Audyt warunkiem przyznania subwencji

Program będzie miał formę subwencji,która będzie równomiernie podzielona pomiędzy wszystkie jednostki samorządu terytorialnego, w oparciu o dwa kryteria: liczbę mieszkańców i wartość współczynnika G, który będzie zależał od wysokości dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego. Granty będą wynosiły od 100 tys. zł do 2 milionów złotych.

Jak tłumaczy nam Janusz Cieszyński, samorządy będą mogły zaplanować określoną kwotę na wydatki na cele związane z cyfryzacją, a następnie warunkiem rozliczenia całej dotacji będzie wykonanie audytu.

Projekt „Cyfrowa gmina” będzie finansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu React-EU i skierowany jest do wszystkich 2477 gmin w Polsce.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary: cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) - zakup sprzętu IT i oprogramowania; zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej; szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych; zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 


image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama