Reklama

Polityka i prawo

Premier: cieszę się, że wokół walki z hejtem wobec dzieci budujemy konsensus

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

Cieszę się, że również wokół tak ważnej sprawy, jak walka z hejtem, który się w internecie pojawia, buduje się konsensus społeczny i polityczny - stwierdził Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej psychiatrii dziecięcej. Jak dodał, dzieci są szczególnie narażone na „niesamowite ryzyka” występujące w sieci. 

„Dzisiaj wiemy doskonale, że dzieci są narażone na niesamowite ryzyka. Na ataki różnego rodzaju: hejt, nienawiść. Poprzez to dochodzi do różnego rodzaju działań destrukcyjnych, do wielu problemów psychicznych, psychiatrycznych” - zaznaczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, coraz częściej trudno odnaleźć im się w rzeczywistości.

Szef Rady Ministrów ocenił, że sama świadomość dotycząca różnych zaburzeń psychologicznych jest większa, lecz mimo to poddawane są nadmiernej presji i rywalizacji. To wszystko razem tworzy środowisko, w którym musimy wyciągnąć dłoń - stwierdził premier.

Idąc dalej Mateusz Morawiecki stwierdził, że powrót dzieci do szkół z klas I-III ma również szczególny walor psychologiczny, a nie tylko edukacyjny. Jak stwierdził premier: Dziecko potrzebuje rówieśników, tych interakcji ze swoją klasą, kolegami i koleżankami.

Podczas konferencji Prezes Rady Ministrów podkreślił, że od kilku lat rząd konsekwentnie rozwija i inwestuje w psychiatrę dziecięcą, ponieważ jest to bardzo ważna dziedzina w zakresie opieki nad najmłodszymi. 

W sierpniu 2019 r. wdrożyliśmy nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W ub. roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 mln zł do znacznie powyżej 400 mln zł, w 2020 roku zwiększyliśmy łączną liczbę placówek udzielających świadczeń dzieciom i rodzicom z 365 do 562, a więc o ponad 50 proc. w ciągu jednego roku - wskazał Mateusz Morawiecki.

Premier przytoczył także dane, według których w kwietniu 2020 r. działalność rozpoczęło 138 ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Opieki Psychoterapeutycznej. W planach finasowania oddziałów wojewódzkich NFZ zabezpieczone są środki na 349 miejsc udzielania świadczeń z pierwszego poziomu sieci psychiatrii dziecięcej- zaznaczył podczas konferencji.

Prezentując swoje stanowisko Mateusz Morawiecki odniósł się również do konkretnych działań w zakresie psychiatrii dziecięcej. O czym mówił premier?

Po pierwsze, wskazał na poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł - to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział - tłumaczył Prezes Rady Ministrów. Następnie odniósł się do uruchomienia bezpłatnej, całodobowej infolinii, w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail.

Problemy dotyczą młodzieży, stykają się już z nim dzieci, są one ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie - stwierdził na konferencji Mateusz Morawiecki.

Idąc dalej, premier podkreślił znaczenie zwiększenia dostępności świadczeń, szkolenia i generalnie całego systemu, aby z problemem walczyć u jego źródeł. Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej - zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

Premier wskazał równocześnie, że wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych. I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna - dodał.

Ponadto Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie związane z powstaniem konsensusu wokół walki z hejtem, który obecnie w znaczący sposób dotyka najmłodszych. 

Cieszę się, że również wokół tak ważnej sprawy, jak walka z problemami psychicznymi u naszych dzieci, u młodzieży związanymi z epidemią i nie związanymi z epidemią, walka z tym hejtem, który się w internecie pojawia, że buduje się wokół tego konsensus społeczny, konsensus polityczny - podkreślił premier podczas swojej wypowiedzi.

Jak dodał, z jego perspektywy jest to istotne, ponieważ tak ważna sprawa powinna być wyciągnięta poza nawias sporu politycznego. Powinniśmy mówić o tym językiem łagodnym, pełnym empatii po to, żeby nie kłócić się, tylko jak najwięcej razem zrobić dla dzieci i dla młodzieży - wskazał Prezes Rady Ministrów.

Nie ma dzisiaj ważniejszej sprawy, niż troska o los dzieci i młodzieży, systemowa poprawa całego obszaru związanego z poradnictwem dla dzieci i młodzieży, ze zwiększeniem dostępności terapeutów, psychologów, psychoterapeutów. To jest dla nas nie tylko zadaniem numerem jeden - dla służby zdrowia - ale jest to swojego rodzaju moralny obowiązek - stwierdził szef rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej psychiatrii dziecięcej.

SZP/PAP

image

Reklama

Komentarze

    Reklama