Reklama

Polityka i prawo

Powstał pierwszy w Unii Europejskiej organ nadzorujący sztuczną inteligencję

Autor. Daniel Prado / Unsplash

Hiszpania to pierwsze państwo członkowskie Unii Europejskiej, w którym powstał organ nadzorujący sztuczną inteligencję. Agencja Nadzoru Sztucznej Inteligencji (AESIA) będzie działać w ramach ministerstwa spraw gospodarczych i transformacji cyfrowej.

Reklama

Hiszpania jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który stworzył własny organ nadzorujący sztuczną inteligencję. AESIA, czyli Agencja Nadzoru Sztucznej Inteligencji, będzie działać w ramach ministerstwa spraw gospodarczych i transformacji cyfrowej Hiszpanii.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa ds. finansów i służby publicznej Hiszpanii z 22 sierpnia 2023 r., agencja będzie zajmować się rozwojem, nadzorowaniem i monitorowaniem projektów związanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Będzie także stanowiła organ odpowiadający na wymagania stawiane przez unijne regulacje sektorowe.

Plany Hiszpanii na rozwój AI

Powstanie AESIA wiąże się - jak uzasadnia Hiszpania - z niekwestionowanym rozwojem technologii sztucznej inteligencji na poziomie globalnym. Rząd tego kraju uznaje, że jednym z jego priorytetów jest cyfrowa transformacja - dlatego utworzenie krajowego organu należy potraktować jako dążenie do realizacji tego celu.

Reklama

Obok organu AESIA, Hiszpania dąży też do sformułowania narodowej strategii sztucznej inteligencji, która ma tworzyć ramy dla rozwoju "inkluzywnej, odpowiedzialnej i skoncentrowanej na obywatelach AI". Kraj chce być jednym z liderów rozwoju sztucznej inteligencji w Europie, a postawienie na tę technologię wiąże się także z realizacją planów obejmujących poprawę stanu gospodarki po pandemii koronawirusa.

W komunikacie ministerstwa ds. finansów i służby publicznej stwierdzono, że AESIA będzie organem w przyszłości odpowiedzialnym za wdrażanie zasad Aktu o sztucznej inteligencji, który - jako prawo obowiązujące na poziomie unijnym - będzie wymagać od wszystkich państw członkowskich utworzenia odpowiednich struktur na poziomie krajowym.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama