Polityka i prawo

Portugalia: Rosja i Chiny przeprowadziły wiele cyberataków na infrastrukturę państwa

Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

Rosja i Chiny są głównymi sprawcami nienotowanej wcześniej liczby cyberataków na infrastrukturę informatyczną urzędów państwowych Portugalii - twierdzi lizboński dziennik „Publico”.

Powołująca się w środę na źródła w portugalskich służbach gazeta wskazuje, że ataki rosyjskich i chińskich hakerów nie tylko służą paraliżowaniu pracy państwowych instytucji, ale również na wykradaniu poufnych informacji.

Według stołecznej gazety większość przeprowadzanych przez Chiny ataków cybernetycznych w Portugalii skupiało się na infrastrukturze informatycznej służby zdrowia. Z kolei rosyjscy hakerzy, jak twierdzi „Publico”, mieli koncentrować swoje działania na głównych instytucjach państwowych.

Gazeta, powołując się na najnowszy raport rządu Portugalii dotyczący zagrożeń w sieci internetowej, wskazuje, że w zdecydowanej większości przypadków autorami cyberataków są „określone państwa”.

Raport, który nie wskazuje bezpośrednio na Rosję i Chiny, jako autorów nienotowanych wcześniej w Portugalii ataków hakerskich, potwierdza, że jednym z głównych celów cyberprzestępców są ośrodki naukowe.

Z kolei dziennik „Jornal de Noticias” powołujący się na źródła opracowujące rządowy raport ds. bezpieczeństwa cyfrowego potwierdził, że w 2020 r. powiązani z innymi państwami hakerzy wykradli w Portugalii „poufne informacje o wartości politycznej i ekonomicznej”.

image

 

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także