Reklama

Polityka i prawo

Porozumienie Ministerstwa Rozwoju i Intela. Sztuczna inteligencja i przemysł 4.0 priorytetem

Fot. kalhh/Pixabay
Fot. kalhh/Pixabay

Ministerstwo Rozwoju i Intel będą razem podnosiły wiedzę na temat AI oraz rozwiązań przemysłu 4.0 wśród pracowników administracji jak i przedsiębiorców. To efekt porozumienia, które podpisali: minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i wiceprezes firmy Intel Kirsty Macdonald.

W ramach wspólnych działań podmioty chcą podnosić kompetencje cyfrowe powiązane z AI wśród pracowników administracji publicznej i osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach. Działania mają też dotyczyć poprawiania wiedzy i świadomości firm odnośnie rozwiązań przemysłu 4.0.

Kolejnym wyznaczonym przez partnerów celem jest pilotażowy program AI wśród uczniów polskich szkół średnich. W jego ramach przeprowadzone zostaną szkolenia w zakresie sztucznej inteligencji, oparte o doświadczenia z programu pilotażowego Intela - AI For Youth. Strony zakładają także inicjatywy promujące wśród młodzieży przedsiębiorczość z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Ministerstwo Rozwoju ma też rozpocząć współpracę z centrum badań i rozwoju firmy Intel w Gdańsku.

Dokument podpisano po mikołajkowej gali wręczenia nagród licealistom, którzy przedstawili swoje projekty wykorzystujące rozwiązania AI. Wśród koncepcji znalazły się miedzy innymi programy przewidujące wyniki angielskiej ligi piłkarskiej, rozróżniające na zdjęciach pokemony od prawdziwych zwierząt, algorytm odczytujący emocje, czy prognozujący jakość powietrza.

Wyróżnione zostały zaś koncepcje takie jak algorytm pomagający sprawdzać kartkówki, program tłumaczący język migowy, aplikacja pozwalająca ocenić poziom stresu maturzystów czy algorytm pozwalający korzystać z funkcji komputera za pomocą wzroku.

Uczniowie stworzyli algorytmy w ramach programu Intel AI pilot program for youth.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama