Polityka i prawo
Ponad pół miliona osób z nową aplikacją mObywatel. Wciąż ma problemy
Od ostatniego piątku - dnia uruchomienia nowej wersji aplikacji mObywatel - użytkownicy zgłaszają problemy techniczne z jej działaniem. Powodem ma być duże zainteresowanie aplikacją. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że apkę jak do tej pory ściągnęło ponad pół miliona osób.
Od 14 lipca br. możliwe jest już korzystanie z dowodu osobistego w telefonie w sytuacjach urzędowych - za sprawą wejścia w życie ustawy o aplikacji mObywatel. To oznacza, że „tradycyjny" dokument będziemy mogli zostawić w domu. W związku ze startem nowej wersji aplikacji nie obyło się jednak bez problemów - pisaliśmy o nich w ostatni piątek.
Centralny Ośrodek Informatyki, który odpowiada za przygotowanie aplikacji mObywatel poinformował, że „w związku z dużym zainteresowaniem mObywatel, u niektórych użytkowników pojawiły się problemy techniczne w działaniu aplikacji”.
Czytaj też
Problemy techniczne z aplikacją
Rzeczywiście, internauci zgłaszają wiele problemów z działaniem mObywatela. Jeden z czytelników pisze nam, że najpierw nie mógł się zalogować, a następnie dodać jakiegokolwiek dokumentu. Z naszych testów wynika, że wśród usług w apce znajdują się już "Polak za granicą" i "naruszenia środowiskowe". Możliwe jest też dodanie kilku dokumentów: mDowód, mPrawo Jazdy czy Unijny Certyfikat COVID (wersja apki na iOS).
W ostatnim nagraniu udostępnionym przez ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego możemy usłyszeć, że "mają informacje od bardzo wielu osób, że przestał im się pojawiać błąd serwera i udało im się aktywować nowy mDowód". W przyszłym tygodniu stopniowo Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z COI mają uruchamiać kolejne funkcje, takie jak np. e-recepta czy punkty karne.
Czytaj też
Aplikacja mObywatel 2.0
Od piątku weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Można się nią posługiwać we wszystkich miejscach poza bankiem (tam od 1 września br.), przy przekraczaniu granicy kraju i w sytuacji, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty. mDowodu będziemy mogli użyć w takich sytuacjach, jak np. wizyta w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.
Nowymi, zapowiadanymi usługami w aplikacji mObywatel będą funkcje: zastrzeż PESEL, która umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości; e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru); e-Pełnomocnictwa - usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi; sprawdzenie historii pojazdu; e-Wizyta w ZUS (umówienie przez internet wizyty w placówce ZUS); zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez aplikację; tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu; legitymacja osoby z niepełnosprawnością, potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności; nowe dokumenty lokalne (w zależności od samorządu).
Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, jeśli telefon ma ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. Inaczej - po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji - będzie możliwość naciśnięcia opcji "aktualizuj". Trzeci wariant: po wejściu w aplikację - aktualizacja zostanie wymuszona.
/NB
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].