Reklama

Polityka i prawo

Ponad pół miliona osób z nową aplikacją mObywatel. Wciąż ma problemy

Przykład mDowodu - zdjęcie ilustracyjne
Przykład mDowodu - zdjęcie ilustracyjne
Autor. aplikacja mObywatel/ zrzut ekranu

Od ostatniego piątku - dnia uruchomienia nowej wersji aplikacji mObywatel - użytkownicy zgłaszają problemy techniczne z jej działaniem. Powodem ma być duże zainteresowanie aplikacją. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że apkę jak do tej pory ściągnęło ponad pół miliona osób.

Reklama

Od 14 lipca br. możliwe jest już korzystanie z dowodu osobistego w telefonie w sytuacjach urzędowych - za sprawą wejścia w życie ustawy o aplikacji mObywatel. To oznacza, że „tradycyjny" dokument będziemy mogli zostawić w domu. W związku ze startem nowej wersji aplikacji nie obyło się jednak bez problemów - pisaliśmy o nich w ostatni piątek.

Reklama

Centralny Ośrodek Informatyki, który odpowiada za przygotowanie aplikacji mObywatel poinformował, że „w związku z dużym zainteresowaniem mObywatel, u niektórych użytkowników pojawiły się problemy techniczne w działaniu aplikacji”.

Czytaj też

Problemy techniczne z aplikacją

Rzeczywiście, internauci zgłaszają wiele problemów z działaniem mObywatela. Jeden z czytelników pisze nam, że najpierw nie mógł się zalogować, a następnie dodać jakiegokolwiek dokumentu. Z naszych testów wynika, że wśród usług w apce znajdują się już "Polak za granicą" i "naruszenia środowiskowe". Możliwe jest też dodanie kilku dokumentów: mDowód, mPrawo Jazdy czy Unijny Certyfikat COVID (wersja apki na iOS).

Reklama

W ostatnim nagraniu udostępnionym przez ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego możemy usłyszeć, że "mają informacje od bardzo wielu osób, że przestał im się pojawiać błąd serwera i udało im się aktywować nowy mDowód". W przyszłym tygodniu stopniowo Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z COI mają uruchamiać kolejne funkcje, takie jak np. e-recepta czy punkty karne.

Czytaj też

Aplikacja mObywatel 2.0

Od piątku weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Można się nią posługiwać we wszystkich miejscach poza bankiem (tam od 1 września br.), przy przekraczaniu granicy kraju i w sytuacji, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty. mDowodu będziemy mogli użyć w takich sytuacjach, jak np. wizyta w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.

Nowymi, zapowiadanymi usługami w aplikacji mObywatel będą funkcje: zastrzeż PESEL, która umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości; e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru); e-Pełnomocnictwa - usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi; sprawdzenie historii pojazdu; e-Wizyta w ZUS (umówienie przez internet wizyty w placówce ZUS); zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez aplikację; tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu; legitymacja osoby z niepełnosprawnością, potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności; nowe dokumenty lokalne (w zależności od samorządu).

Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, jeśli telefon ma ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. Inaczej - po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji - będzie możliwość naciśnięcia opcji "aktualizuj". Trzeci wariant: po wejściu w aplikację - aktualizacja zostanie wymuszona.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama