Polityka i prawo
Ponad 3 tys. firm pracuje nad sztuczną inteligencją
Ponad 3,2 tys. firm prowadzi prace nad sztuczną inteligencją, najwięcej z nich specjalizuje się w Big Data – wynika z analiz dr. Andrzeja Wodeckiego z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej.
Wodecki na podstawie m.in. ogólnodostępnych danych zebranych przez analityczny serwis internetowy Index.co przeanalizował wykorzystanie sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach. Wyniki zaprezentowane podczas majowej konferencji Oracle Cloud Day w Warszawie pokazały, że blisko 3,27 tys. firm uwzględnionych w statystykach Index.co. deklarowało prowadzenie prac nad sztuczną inteligencją (AI).
Najwięcej, bo prawie 1,95 tys. z nich specjalizuje się w technologii Big Data, a ponad 1,72 tys. prowadzi prace w zakresie uczenia maszynowego. Brane pod uwagę przedsiębiorstwa specjalizowały się również w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w obszarze Internetu (682), przetwarzaniu języka naturalnego (375), wykorzystaniu AI w marketingu (238), obszarze finansów (208) i zdrowia (199). Najmniej firm deklarowało, że zajmuje się analityką predyktywną.
Z analizy wynika, że największe pieniądze pochodzące m.in. z inwestycji otrzymały do tej pory firmy specjalizujące się w technologii: Big Data (16,5 mld dolarów dofinansowania) oraz uczeniu maszynowym (15,5 mld), a także wykorzystujące AI w Internecie (5,1 mld). Firmy zajmujące się produkcją oprogramowania otrzymały na rozwój sztucznej inteligencji 4,2 mld dolarów, a działające w obszarze bezpieczeństwa - 3,9 mld dolarów. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w rozpoznawaniu obrazu pozyskały 2,9 mld dolarów, a te rozwijające technologie w zakresie robotyki w sumie 2,4 mld dolarów.
"Firma badawcza IDC spodziewa się, że do 2021 r. przedsiębiorstwa wydadzą na sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe blisko 60 mld dolarów" – zwraca uwagę przedstawiciel Oracle Tomasz Przybyszewski.
Badania wskazują na dużą przewagę inwestycji w technologie stanowiące fundament rozwoju sztucznej inteligencji nad inwestycjami w gotowe, branżowe rozwiązania. Firmy dostarczające aplikacje wykorzystujące AI w branży zdrowotnej i finansowej otrzymały 1,9 mld dolarów dofinansowania, a dostarczające rozwiązania dla branży transportowej - 1,8 mld dolarów. To nawet 8-krotnie mniej niż wyniosły inwestycje w rozwijające się technologie.
Najwięcej firm specjalizujących się w sztucznej inteligencji działa w Stanach Zjednoczonych (1067) - wynika z badania. Druga pod względem nasycenia rynku firmami zajmującymi się AI, Wielka Brytania, może pochwalić się 340 tego typu działającymi na rynku podmiotami. Na trzeciej pozycji uplasowała się Holandia (147), a na kolejnych miejscach: Kanada (109), Indie i Francja (po 107), Finlandia (98), Hiszpania (84) i Chiny (81). Ranking zamykają Izrael (77), Szwecja (58), Szwajcaria (28) oraz Dania i Włochy (po 27 firm).
W firmy specjalizujące się w AI najwięcej zainwestowano do tej pory na rynku amerykańskim (12,8 mld dolarów). Na drugiej pozycji znalazły się Chiny, gdzie firmy pozyskały blisko 8 mld dolarów. W trzeciej na liście Wielkiej Brytanii, dofinansowanie wyniosło 1,8 mld dolarów. Do 1 mld dolarów dofinansowania zebrały firmy z Izraela, Kanady i Francji. Poniżej progu 500 mln zł zebrały przedsiębiorstwa niemieckie, szwedzkie, japońskie, hinduskie, fińskie i hiszpańskie. Stawkę zamykają firmy z Estonii (116 mln dolarów), Tajwanu (84 mln dolarów) oraz Singapuru (71 mln dolarów).
"Najsilniejsze ekosystemy firm specjalizujących się w sztucznej inteligencji znajdziemy w Krzemowej Dolinie i w Pekinie, gdzie tamtejsze firmy otrzymały do tej pory 6,4 mld dolarów dofinansowania od inwestorów. To bardzo ciekawe, bo jeśli spojrzymy na liczbę firm, to zdecydowanie dominują tutaj ośrodki amerykańskie i europejskie. Pekin nie został nawet uwzględniony w zestawieniu tych najpopularniejszych. To może świadczyć o tym, że jeśli Chińczycy inwestują w sztuczną inteligencję, to po pierwsze dużo, a po drugie, przede wszystkim w duże spółki" - zauważył Wodecki.
Silnymi aglomeracjami, które pozyskały ponad 1 mld dofinansowania są też Chicago, Londyn i Nowy Jork. Na liście jest też Cambridge (700 mln dolarów), Paryż (488) i Tel Aviv (383).
Według autora analizy w sektorze AI zatrudnionych jest 1 mln osób. W badanych firmach średnie zatrudnienie nie przekracza 8 osób. Pracownik o tej specjalizacji wart jest średnio 1,5 mln dolarów, ale zdarza sie, że są oni wyceniani na poziomie nawet 45 mln dolarów.
Źródło: PAP