Polityka i prawo
Ponad 20 mld zł z Funduszu Odbudowy na cyfryzację w Polsce
Polska z Funduszu Odbudowy w latach 2021-2022 dostanie ok. 18,9 mld euro dotacji, a w 2023 r. dodatkowe 4,1 mld euro. Razem będzie to więc blisko 23 mld euro na wszystkie priorytetowe obszary. Z tego, zgodnie z zapowiedzią Komisji Europejskiej, aż 20% będzie przeznaczone na transformację cyfrową. W przeliczeniu na złotówki to ok. 20 mld - informuje resort cyfryzacji.
"Nigdy nie było lepszego czasu na inwestowanie w europejskie firmy technologiczne, ponieważ nowe centra cyfrowe rozwijają się wszędzie, od Sofii po Lizbonę i Katowice. Mamy ludzi, pomysły i siłę jako Unia, aby odnieść sukces"- stwierdziła Ursula von der Leyen. 20% Funduszu Odbudowy będzie przeznaczone na cyfryzację - zapowiedziała w ubiegłą środę w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej. Komisja ma na celu zwiększenie suwerenności cyfrowej i otwartej strategicznej autonomii. "Chcemy wyznaczać europejską drogę do ery cyfrowej: w oparciu o nasze wartości, naszą siłę, nasze globalne ambicje" - dodała.
Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument Odbudowy i Odporności (ang. Recovery and Resilience Facility – w skrócie RRF), który stanowi w całości 672,5 mld euro.
Jak przypomina resort cyfryzacji, w opublikowanym w piątek komunikacie, Komisja Europejska poinformowała o siedmiu flagowych projektach, które mają być istotne z punktu widzenia UE. To:
- czyste technologie oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- renowacja budynków,
- cyfryzacja budynków,
- 5G,
- ucyfrowienie administracji publiczne,
- upskilling i reskilling.
Również w wydanym w piątek zaleceniu, Komisja wezwała państwa członkowskie, by do 30 marca 2021 r. opracowały wspólne podejście, w formie zestawu narzędzi obejmującego najlepsze praktyki, w celu terminowego uruchomienia sieci stacjonarnych i mobilnych o bardzo dużej przepustowości, w tym sieci 5G - informuje Komisja Europejska. Środki te powinny mieć na celu:
- zmniejszenie kosztów i przyspieszenie wdrażania sieci o bardzo dużej przepustowości, w szczególności poprzez usunięcie zbędnych przeszkód administracyjnych;
- terminowe zapewnienie dostępu do widma radiowego 5G i zachęcanie operatorów do inwestowania w rozbudowę infrastruktury sieciowej;
- zwiększenie koordynacji transgranicznej przydziału widma radiowego w celu wspierania innowacyjnych usług 5G, w szczególności w zakresie przemysłu i transportu.
Polska najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. przekaże swój wkład do planu KE, w których nakreślone będą krajowe programy inwestycji i reform, zgodnie z kryteriami polityki UE - informuje resort. Obecnie, jak podkreślono w komunikacie ministerstwa, pracują nad nim wszystkie resorty w Polsce, w tym Ministerstwo Cyfryzacji.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany