Reklama

Polityka i prawo

Polska i Korea Południowa kontynuują współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony

fot. gov.pl
fot. gov.pl

Porozumienie pomiędzy Polską i Koreą Południową o współpracy resortów obrony w dziedzinie cyberbezpieczeństwa zostało podpisane. W trakcie spotkania z udziałem wiceministrów obrony narodowej z obu państw podsumowano także wieloletnią współpracę pomiędzy Polską a Koreą Południową w obszarach bezpieczeństwa i obrony.

Do spotkania wiceministra obrony narodowej Tomasza Zdzikota oraz wiceministra obrony narodowej Republiki Korei Południowej – Jungsupa Kimema doszło w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej 31 stycznia br.  W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. 

Spotkanie poświęcone zostało podsumowaniu wieloletniej współpracy pomiędzy Polską a Koreą Południową w obszarach bezpieczeństwa i obrony.

W trakcie spotkania, minister Zdzikot przedstawił założenia oraz projekty MON realizowane w ramach programu CYBER.MIL.PL uruchomionego w lutym 2019 r., który, jak przypomina resort w oficjalnej nocie jest kompleksowym podejściem do kwestii zwiększenia bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. 

Ministerstwo informuje, że w trakcie spotkania omówiono funkcjonujące w obu państwach rozwiązania służące zwiększaniu zdolności sił zbrojnych do podejmowania działań w piątej domenie operacyjnej, a także pozyskiwania na potrzeby wojska czołowych specjalistów z tego obszaru oraz rozwiązań służących podnoszeniu ich kompetencji. 

Doszło również do podpisania porozumienia o współpracy resortów obrony w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Korea Południowa, z uwagi na swoje sąsiedztwo, posiada bardzo bogate doświadczenie w odpieraniu cyberataków ze strony Korei Północnej i Chin. Jednym z największych ataków na południowokoreańskie systemy był ten przeprowadzony w styczniu ubiegłego roku, kiedy cyberprzestępcom udało się włamać się do  rządowych systemów militarnych obsługujących zamówienia na broń. W wyniku incydentu hakerzy uzyskali dostęp do 30 komputerów i wykradli dokumenty z co najmniej 10 urządzeń.

Jest to również pierwszy kraj, który wprowadził pełny, komercyjny dostęp do sieci 5G.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama