Reklama

Polityka i prawo

Po miesiącach nieobecności wraca profil Konfederacji na Facebooku

Fot. Facebook Konfederacja/ https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/photos/a.1972780433028557/2316492705323993/?type3&theater
Fot. Facebook Konfederacja/ https://www.facebook.com/KONFEDERACJA2019/photos/a.1972780433028557/2316492705323993/?type3&theater

„Presja ma sens. Profil Konfederacji na Facebooku wraca” - poinformował w środę Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. To powrót po miesiącach nieobecności na tej platformie.

Reklama

W styczniu 2022 roku Facebook zbanował profil Konfederacji. Zgodnie z oświadczeniem biura prasowego tego serwisu, strona ugrupowania została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad platformy dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie „treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna” oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19, „a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"To ingerencja w polską demokrację nie na rzecz prawdy, tylko na rzecz zawężenia swobody debaty i wyboru politycznego" - oświadczył wtedy poseł Krzysztof Bosak, komentując usunięcie przez Facebook profilu Konfederacji.

Kilka miesięcy później Konfederacja złożyła pozew przeciwko Facebookowi, a Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie, że do czasu rozstrzygnięcia właściwego procesu, platforma ma zakaz ograniczania wyświetleń profilu ugrupowania. Zdecydował też o zabezpieczeniu szeregu roszczeń, co dokładnie opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.pl .

Czytaj też

Powrót na Facebooka

Sprawa przybrała przebieg ogólnokrajowy, dodatkowo sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wysłał oficjalne stanowisko do Mety, będące protestem wobec decyzji giganta. Pismo rozpoczął zwrotem „Dear Sir/Madame”, ponieważ właściwie nie wiadomo, do kogo się zwrócić, kiedy pojawi się problem.

W środę Janusz Cieszyński poinformował na Twitterze, że profil Konfederacji wróci na Facebooka. "Presja ma sens. Profil Konfederacji na Facebooku wraca" - napisał. Dodał, że był to "szereg spotkań na najwyższym szczeblu i wskazywanie, że nie można w nietransparentny i wybiórczy sposób banować. Szczególnie profili, które mają wpływ na debatę publiczną".

Czytaj też

Walka o przeprosiny i o odszkodowanie

W rozmowie z serwisem CyberDefence24.pl Michał Wawer, skarbinik Konfederacji zaznaczył, że brał udział w spotkaniu online z przedstawicielami Mety, którzy podali podobne uzasadnienie w sprawie przywrócenia profilu ugrupowania na Facebooku. "Nie było żadnej mowy o interwencjach rządowych, a tylko o decyzji własnej Mety" - powiedział nam.

Na nasze pytanie na jakim etapie jest obecnie proces sądowy przeciwko gigantowi technologicznemu, odpowiedział, że nadal mają do czynienia z postępowaniem zabezpieczającym. "Otrzymaliśmy sądowy nakaz przywrócenia strony. Mimo to od tego czasu firma unika egzekucji, odbierania pism, cały czas bawią się z nami w legislacyjnego kotka i myszkę. Sam proces w związku z tym jeszcze nie ruszył, ale pracujemy nad tym" - stwierdził Wawer. Zaznaczył również, że "będą dalej walczyć o przeprosiny, być może o odszkodowanie".

Z kolei na Twitterze napisał: "Strona Konfederacji przywrócona! Na dzień dobry komunikat techniczny, który w pigułce opisuje stosunek Meta do Konfederacji: >>znaleźliśmy naruszenia, ale nie potrafimy ich wskazać<<".

Meta: Koniec pandemii, zbliżają się wybory

Otrzymaliśmy także oświadczenia biura prasowego Mety. Jak uzasadniono, "podczas pandemii usunięto stronę Konfederacji na Facebooku, ponieważ wielokrotnie publikowała szkodliwe informacje na temat Covid-19, które mogły przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania lub rozprzestrzeniania się choroby".

W oświadczeniu czytamy, że "było to niezgodne z politykami stworzonymi na podstawie wytycznych międzynarodowych organizacji, zajmujących się ochroną zdrowia". "W wyniku ogłoszenia przez WHO, że wirus Covid-19 nie stanowi już globalnego zagrożenia dla zdrowia, oraz ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce, ustaliliśmy, że interes publiczny przewyższa obecnie ryzyko wyrządzenia przez stronę bezpośredniej szkody. Z tego względu przywracamy stronę Konfederacji i dopuszczamy jej treści jako warte publikowania” – odpowiedziało redakcji CyberDefence24.pl biuro prasowe Mety.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama