Reklama

Polityka i prawo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwania do zapłaty 

Fot. maxpixel.net/CC0
Fot. maxpixel.net/CC0

Oszuści podszywają się pod spółkę PGE, rozsyłając fałszywe SMS-y z wezwaniami do uregulowania zaległości za prąd - ostrzega Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). 

Jak wskazuje CSIRT KNF, kampania oszustw trwa od dłuższego czasu. Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości SMS, w których znajduje się wezwanie do uregulowania zaległości za energię elektryczną. Ponadto, w treści zamieszczono link prowadzący do fikcyjnej witryny z płatnościami. 

Aby wpłynąć na odbiorcę komunikatu, oszuści podkreślili w nim, że w przypadku braku uiszczenia opłaty prąd zostanie odcięty. „Na dzień 08.07 zaplanowano odlaczenie energii elektrycznej! (pisownia oryginalna)” - czytamy w SMS-ach. 

Co warto odnotować, oszuści nie żądają wysokich kwot pieniężnych - jedynie 3.46 zł. To w połączeniu z groźbą odcięcia usługi ma skłonić ofiarę do kliknięcia w link i pozbycia się problemu. 

CSIRT KNF ostrzega jednak przed klikaniem w załącznik. „Nie dajcie się nabrać i uważajcie przy płatnościach w Internecie!” - alarmują specjaliści. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama