Social media
CSIRT KNF: Uwaga na oszustów podszywających się pod Związek Banków Polskich
Zespół cyberbezpieczeństwa polskiego sektora finansowego powołany przez KNF ostrzega przed fałszywą stroną Związku Banków Polskich, stworzoną przez oszustów, którzy chcą wyłudzać dane osobowe pod pozorem fikcyjnej promocji.
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego opublikował informacje na temat oszustwa, które krąży w internecie w ostatnich dniach.
Internetowi oszuści chcą wyłudzić dane użytkowników pod pozorem promocji. Adres fałszywej strony to: hxxps://zwiazekbankowpolskich[.]com. Znajdują się na niej informacje zachęcające do wzięcia udziału w ankiecie, która miała zostać rzekomo stworzona, by „podnieść jakość obsługi klientów”. Dodatkowo naciągacze kuszą gwarantowaną nagrodą pieniężną w wysokości 100 zł.
Uwaga! Ostrzegamy przed fałszywą stroną podszywającą się pod Związek Banków Polskich. Oszuści wyłudzają od użytkowników dane kontaktowe pod pretekstem fałszywej promocji.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) June 21, 2021
Adres fałszywej strony:
hxxps://zwiazekbankowpolskich[.]com pic.twitter.com/2KSAeocVMA
Zalecane zasady bezpieczeństwa
Jak ostrzega FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, Związek Banków Polskich stał się celem ataku phishingowego.
„Pozyskane przez przestępców informacje mogą być wykorzystane do przeprowadzenia w kolejnym etapie spersonalizowanego ataku na Ciebie. W ostatnim okresie odnotowujemy liczne ataki wykorzystujące Spoofing i Vishing” – czytamy na stronie ZBP.
Związek dodaje: „Oszuści znając Twój numer telefonu i bank, w którym posiadasz rachunek, mogą się pod niego podszyć. Jednocześnie będą znali Twoje preferencje finansowe dlatego bo je ujawniłeś w ankiecie”.
Zalecane zasady bezpieczeństwa to: nieujawnianie swoich danych oraz preferencji finansowych. Jeżeli już doszło do przekazania danych, informacji o bankowości elektronicznej lub karcie płatniczej należy zawiadomić bank w którym posiada się numer rachunku; zmienić hasła dostępowe do bankowości elektronicznej i zastrzec swoje karty płatnicze. Warto również złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji lub w prokuraturze.
Właściwy adres internetowy Związku Banku Polskich to zbp.pl.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany