Reklama

Polityka i prawo

Oskarżenia wobec Huawei są motywowane politycznie i gospodarczo

Fot. Kārlis Dambrāns/flickr
Fot. Kārlis Dambrāns/flickr

Szef Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) podkreślił, że amerykańskie oskarżenia skierowane przeciwko Huawei są motywowane politycznie oraz gospodarczo i nie są oparte na żadnych dowodach. To samo dotyczy obaw związanych z bezpieczeństwem infrastruktury 5G. 

Szef Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union, ITU) w Genewie Houlin Zhao powiedział, że bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnej 5G "leży w interesie wszystkich". Dodał, że jak do tej pory "nie dopatrzył się niczego na dowód tych twierdzeń (USA) na temat Huawei".

"Zachęcałbym do stworzenia Huaweiowi takiej samej możliwości ubiegania się o udział w przetargach. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, wówczas będziecie mogli oskarżyć ich (chińskiego producenta) i ukarać" - powiedział Zhao. "Jeśli zaś nie ma obecnie niczego, co uzasadniałoby wciągnięcie Huaweia na czarną listę - jest to nieuczciwe działanie" - dodał.

Według agencji Reutera Zhao miał też stwierdzić, iż w interesie firm telekomunikacyjnych leży upewnienie się, że korzystają z bezpiecznego sprzętu. W przeciwnym razie miałyby bowiem problemy ze strony władz poszczególnych państw oraz publicznym sprzeciwem wobec korzystania z ich usług.

Reuters podaje, że ITU planuje w październiku zwołać spotkanie dot. sfinalizowania prac nad standardyzacją spektrum częstotliwości łączności 5G. Szef Związku podkreślił, że obawy związane z Huaweiem nie spowolnią tego procesu.

Według agencji ITU posiada także własną grupę badawczą składającą się z ekspertów poszczególnych państw, zajmującą się kwestiami bezpieczeństwa. Jak zaznaczył Zhao, do tej pory jej prace nie zaowocowały wskazaniem konkretnych wątpliwości na temat możliwych problemów z bezpieczeństwem łączności 5G. Do grupy należą m.in. urzędnik z ministerstwa bezpieczeństwa wewnętrznego USA oraz przedstawiciel chińskiej firmy telekomunikacyjnej ZTE - podał Reuters.

Wcześniej w piątek chiński koncern Huawei poinformował, iż we współpracy z firmą Sunrise udostępnił klientom biznesowym oraz indywidualnym w Szwajcarii usługę stałego dostępu bezprzewodowego (FWA) do sieci łączności 5G. Projekt wdrożono z użyciem produktów i terminali sieciowych Huawei 5G E2E.

Według Huaweia w 2019 r. rozpocznie się komercyjne uruchamianie 5G na skalę globalną. Chiński koncern podkreśla, że technologicznie jest już od dłuższego czasu gotowy do wdrażania tej technologii również z wykorzystaniem bazy 4G.

USA przekonują inne kraje, by nie korzystały z technologii chińskiej firmy przy budowie nowych sieci telekomunikacyjnych. Waszyngton zarzuca koncernowi, że może wykorzystywać swój sprzęt do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Huawei od samego początku odpiera te zarzuty.

SZP/PAP

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama