Polityka i prawo
Operacja Hyperion wymierzona w biznes w Dark Net
Amerykańskie organy ścigania we współpracy z Sojuszem Pięciorga Oczu (ang. FiveEyes), krajami działającymi w ramach Europolu oraz innymi członkami Unii Europejskiej, pod koniec zeszłego miesiąca przeprowadziły akcję wymierzoną w osoby handlujące w sieci Dark Net.
Jest to pierwsza taka operacja, w której uczestniczyły organy ścigania niemal ze wszystkich zakątków świata. Śledczy, oprócz określenia jakimi narkotykami handlują przestępcy, które są najchętniej kupowanymi przedmiotami w Dark Net, zauważyli także wiele podrabianych leków na receptę, nielegalne toksyny czy syntetyczne środki, zabójcze dla ludzi w dużych ilościach, takie jak Fentanyl.
Fentanyl jest jednym z najczęściej używanych środków przeciwbólowych i anestezjologicznych podczas wykonywania operacji w USA. Łatwo go przedawkować i powinien być podawany jedynie w warunkach szpitalnych, ze względu na swoje silne działanie.
Oprócz narkotyków i środków odurzających, organom śledczym udało zidentyfikować nielegalne i kradzione dowody tożsamości, skradzione dane z kart kredytowych oraz nielegalne usługi. Wśród tych usług, oferta skupia się w głównej mierze na hakowaniu, zabójstwie na zlecenie oraz praniu brudnych pieniędzy.
Pierwsza edycja Operacji Hyperion miała za zadanie określenie zadań oraz przyszłych operacji w przestrzeni Dark Net. W oficjalnym komunikacie nie została zawarta informacja, czy śledczy zatrzymali nielegalne środki odurzające, bądź aresztowali handlarzy. Możemy jednak wnioskować, że przy kolejnych edycjach, taki działania będą miały miejsce.
Operacja Hyperion ma także wypracować odpowiednie standardy współpracy pomiędzy różnymi agencjami tak aby ulepszyć szybkość działania misji wykonywanych w skali międzynarodowej. Jednak naczelnym celem Operacji Hyperion pozostaje likwidacja nielegalnego handlu w takich miejscach jak Dark Net.
Czytaj też: Roboty będą popełniać więcej przestępstw niż ludzie?
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany