Polityka i prawo
Od poniedziałku nowe e-dowody z drugą warstwą biometryczną. Przewidywane utrudnienia
W piątek tylko do południa można odbierać w urzędach dowody osobiste lub składać wnioski o nowy dokument. Później nastąpi przerwa w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych związana z wdrożeniem nowych dowodów z odciskami palców. Od poniedziałku będzie można o nie wnioskować w urzędach.
Niedziela, 7 listopada to termin wdrożenia dowodów osobistych z drugą warstwą biometryczną, czyli z odciskami palców, oraz z podpisem posiadacza. Od poniedziałku będzie można o nie wnioskować w urzędach. Prace nad wdrożeniem nowych rozwiązań i dostosowaniem urzędowych systemów rozpoczną się w piątek, co wiąże się z chwilowymi utrudnieniami.
Wizyta w urzędzie po odbiór dowodu lub by jeszcze złożyć wniosek o nowy dokument możliwa jest w piątek do południa.
"To wtedy zacznie się przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Co to oznacza w praktyce? We wszystkich urzędach w Polsce wnioski o dowody osobiste w piątek (5 listopada) będą przyjmowane tylko do godz. 12. Od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi - nie odbierzecie gotowego, już spersonalizowanego dokumentu" - podkreśla w komunikacie.
Przewidywane utrudnienia
O dowody osobiste, w związku z wprowadzanymi zmianami, od końca lipca nie można wnioskować online. Od niedzieli będzie to jednak możliwe w przypadku wniosków o dowód dla dzieci do 12. roku życia, gdyż ich dokumenty nie będą zawierały odcisków palców ani podpisu posiadacza.
Przerwa w przyjmowaniu wniosków ma trwać od piątkowego południa do soboty, 6 listopada, do godz. 17. Według KPRM niedostępna przez ten czas może być część e-usług działających w oparciu o RDO. "W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych)" - wyjaśnia.
Cyfryzacja KPRM zaznacza, że prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę. "Gdyby tak się stało – będziemy o tym informować" - zapewnia.
Utrudnienia wynikające z wdrażania nowych dowodów obejmą też System Rejestrów Państwowych (SRP). "Dlatego w sobotę 6 listopada od godz. 8 do godziny 17 niedostępne będą usługi działające w oparciu o ten System oraz aplikacja Źródło" - zapowiedziała KPRM.
Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań.
Druga cecha biometryczna
W warstwie elektronicznej nowych dowodów znajdzie się druga cecha biometryczna, czyli dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów powróci podpis posiadacza. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe).
Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - 5 lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą miały natomiast 12-miesięczny okres ważności.
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.