Reklama

Polityka i prawo

O krok od e-recepty transgranicznej. Ważna zmiana dla pacjentów

E-recepta transgraniczna będzie dużym ułatwieniem dla pacjentów
E-recepta transgraniczna będzie dużym ułatwieniem dla pacjentów
Fot. National Cancer Institute/ Unsplash/ Domena publiczna

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Co to oznacza w praktyce? Zagraniczni pacjenci będą mogli realizować e-recepty w polskiej aptece, a polscy - za granicą.

Zgoda KE to pierwszy krok ku temu, by Polacy mogli realizować swoje recepty w innych krajach UE (Finlandia), a mieszkańcy UE (Estonia, Chorwacja, Portugalia i Finlandia) korzystać z tego rozwiązania w naszym kraju.

Czytaj też

Kolejnym krokiem ma być ustalenie szczegółów organizacyjnych z krajami członkowskimi i podłączenie polskich aptek do systemu informatycznego, co ostatecznie pozwoli na wymianę e-recept i możliwość ich realizacji w wybranych aptekach w części krajów UE. Wraz z dołączaniem do programu kolejnych państw, zakres możliwości realizacji takiej recepty będzie rozszerzany - informuje rządowy serwis Gov.pl.

Czytaj też

Czym jest e-recepta transgraniczna?

E-recepta transgraniczna to inaczej recepta elektroniczna, którą można zrealizować w innym państwie Unii Europejskiej niż to, w jakim została wystawiona.

Będzie realizowana odpłatnie i może być wystawiona na produkty lecznicze gotowe, leki refundowane oraz nierefundowane.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze