Polityka i prawo
Rozwój technologii fundamentem medycyny. Niedzielski: „Potrzebujemy finansowania”
„Te inwestycje to również inwestycje w technologie rozumiane nie tylko jako nowy sprzęt, ale nowy model organizacji” - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas kongresu Impact’21, odnosząc się do kwestii finansowania opieki zdrowotnej. Jego zdaniem rozwój nowoczesnych rozwiązań ma fundamentalne znaczenie, aby stawić czoła obecnym wyzwaniom w medycynie.
Minister zauważył, że biorąc pod uwagę wyzwania, które stoją przed systemem opieki zdrowotnej, czyli m.in. ograniczone zasoby kadrowe, starzejące się społeczeństwo, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na świadczenia medyczne fundamentalne znacznie ma rozwój technologii.
„Powinna ona, korzystając z dobrodziejstw cyfryzacji, e-usług, które już w tej chwili w zdrowiu wprowadzamy, pomóc zrobić to, co wydaje się na pierwszy rzut oka niemożliwym, czyli spotkać ten rosnący popyt z ograniczoną podażą” – stwierdził Niedzielski.
Wytłumaczył, że chodzi tutaj m.in. o rozwijanie telemedycyny, leczenie w domu przy wykorzystywaniu zaawansowanych urządzeń. „To są właśnie kierunki, które pozwolą sprostać tym wyzwaniom” – podkreślił.
Niezbędne są pieniądze
Minister wyjaśnił, że aby przełożyć to wszystko na rzeczywistość potrzebne jest odpowiednie finansowanie.
„Finanse muszą dotyczyć każdej sfery zdrowia. Mówimy tu o wynagrodzeniach, które budują atrakcyjność pracy w zawodzie, mówimy tutaj o nakładach na infrastrukturę, która tutaj niestety w Polsce nie jest najnowocześniejsza” – powiedział.
„Te inwestycje to również inwestycje w technologie rozumiane nie tylko jako nowy sprzęt, ale nowy model organizacji. Wykorzystanie najnowszych osiągnięć w dziedzinie zarządzania, nauki. Sektor medyczny musi z tego czerpać” – zaznaczył.
Stwierdził, że zwiększanie nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB w 2027 r. na pewno „nie zagwarantuje gwałtownego skoku, ale tutaj nie ma łatwych rozwiązań i tutaj nie ma możliwości zmiany z dnia na dzień”.
Rozwój kadr i zwiększanie limitów przyjęć na studia
Odnosząc się do szpitalnictwa powiedział, że placówki muszą zmieniać profil. „Muszą bardziej stać się centrami diagnostyki, przynajmniej w dużej części, by te usługi wysokospecjalistyczne świadczone były w wybranych miejscach i by dostęp do nich był zagwarantowany” – wyjaśnił.
Podkreślił też, że kolejnym celem polityki zdrowotnej jest rozwój kadr i zwiększanie limitów przyjęć na studia medyczne, ponieważ w skali europejskiej Polska należy do tych krajów, które mają niedobór kadr, a średni wiek np. pielęgniarek wynosi 52-54 lata.
„Oznacza, to że połowa pielęgniarek za 6 lat będzie w wieku emerytalnym, jeśli nie zapewnimy dopływu młodej kadry” – ostrzegł.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany