Reklama

Polityka i prawo

Nowelizacja ustawy o e-administracji. Załatwianie spraw urzędowych stanie się prostsze?

Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe
Autor. Fot. CardMapr/Unsplash

Rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącej e-administracji. Zmiany mają zwiększyć proces cyfryzacji urzędów i sprawić, że ich praca stanie się szybsza.

Reklama

O przyjęciu projektu pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl niejednokrotnie. W tym tekście m.in. wskazywaliśmy, że celem ustawy jest wprowadzenie zmian prawnych, które mają usprawnić i wpłynąć na funkcjonowanie e-administracji.

Reklama

Wspomnieliśmy też, że dokument zakłada między innymi wprowadzenie e-Pełnomocnictwa (Rejestr Pełnomocnictw Elektronicznych); e-Płatności; nowe zasady udostępniania usług online; zmiany poprawiające użyteczność e-Doręczeń, a projekt wprowadza zmiany w 46 ustawach.

Czytaj też

Elektroniczne pełnomocnictwo i e-płatności

Nowe przepisy sprawią, że możliwe stanie się udzielenie elektronicznego pełnomocnictwa, np. przy odbiorze korespondencji na poczcie. Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, e-Pełnomocnictwa będą zgromadzone w Rejestrze Pełnomocnictw Elektronicznych, a dostęp do niego będą mogły mieć podmioty publiczne.

Reklama

Z kolei dzięki e-Płatnościom – według zapewnień ministerstwa – podatnik nie będzie już potrzebował danych do przelewu, aby zapłacić za opłatę administracyjną czy podatek – urząd sam przypomni o kwocie do zapłaty.

Zmiany mają wpłynąć na większe bezpieczeństwo obywateli i dotkną też aplikacji mObywatel, o której pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Po wejściu ustawy w życie możliwe stanie się zastrzeżenie numeru PESEL właśnie za pośrednictwem aplikacji, której nowa wersja stanie się powszechnie dostępna już 14 lipca.

Ponadto na stronie ministerstwa istnieje lista pozostałych przepisów ustawy, które mają m.in.:

  • dać samorządom możliwość zniesienia opłat za zdjęcia do dowodu osobistego;
  • wprowadzić obowiązek posiadania systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją;
  • regulować funkcjonowanie doręczeń elektronicznych.

Jak na swojej stronie poinformowało ministerstwo, „znowelizowane przepisy wejdą w życie w ciągu najbliższych miesięcy".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama