Reklama

Polityka i prawo

Nowa kampania hakerska. Cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek CIA

Fot. Free Images/flickr
Fot. Free Images/flickr

Cyberprzestępcy podszywający się pod CIA próbują za pomocą fałszywych e-maili oszukać obywateli, nakłaniając ich do wpłaty 10 tysięcy dolarów.  

Hakerzy rozpoczęli nową kampanię oszustw za pomocą fałszywych e-maili, której celem jest przekonanie potencjalnych ofiar do myślenia, że są przedmiotem międzynarodowego śledztwa w sprawie pedofilii. Zgodnie z treścią wiadomości, po dokonaniu transferu 10 tysięcy dolarów w bitcoinach na wskazany rachunek, dana osoba mogła zostać wyłączona ze śledztwa.

E-maile zostały dobrze spreparowane – w treści zawierały symbol CIA, w adresie widniała rządowa końcówka „@esxo.cia-gov.ga”, a wskazane konto miało być kontrolowane przez Hong Leesa, agenta federalnego pracującego dla CIA. Co więcej, w wiadomości wymieniono giełdy kryptowalut Coinbase, Bitstamp i Coinmama jako przykłady platform obsługujących zakup i transfer bitcoin.

W fikcyjnych e-mailach zawiera się również wyjaśnienie, które mówi, że Hong Lees potrzebuje „kilku dni”, aby uzyskać dostęp do dokumentów sprawy i edytować je we właściwy sposób. W związku z tym płatności należy dokonać na długo przed rozpoczęciem aresztowań przez państwowe służby.

Specjaliści CIA ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez hakerów, podszywających się pod personel agencji. Wskazują, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest zwyczajne zignorowanie wiadomości.

Komentarze