Reklama

Polityka i prawo

Nieuczciwa walka konkurencyjna na rynku telekomunikacyjnym. Facebook usuwa trzy sieci kont dezinformujących

fot. Breakingpic Breakingpic / pexels
fot. Breakingpic Breakingpic / pexels

Facebook usunął dwie sieci prawdopodobnie powiązane z podmiotami państwowymi, które wykorzystywano do szerzenia dezinformacji i prowadzenia innych działań ukierunkowanych na wywieranie wpływu z Rosji, Iranu, Wietnamu i Mjanmie. Trzecia z wykrytych siatek stanowi przejaw nieuczciwej walki konkurencyjnej i była ukierunkowana na zbudowanie złego PR konkurentów na rynku telekomunikacyjnym w Wietnamie.

Pierwsza wykryta i usunięta sieć powstała w Mjanmie i Wietnamie oraz  była skierowana do odbiorców w Mjanmie.  Stanowi ona przejaw nieuczciwości w biznesie. Facebook wykrył powiązania z dwoma dostawcami usług telekomunikacyjnych - Mytel w Mjanmie i Viettel w Wietnamie a także Gapit Communications - firmą PR z siedzibą w Wietnamie.

W ramach tej grupy usunięto 13 kont i 10 stron na Facebooku. Strony udawały niezależne centra wiadomości dla konsumentów telekomunikacyjnych lub klientów niektórych dostawców usług telekomunikacyjnych w Mjanmie o których publikowano krytyczne komentarze. Skuteczność grupy była znacząca – około 265,600 kont śledziło jedną lub więcej z tych stron, wydano również znaczącą kwotę - 1 155 000 USD - na reklamę, które opłacono w dolarach amerykańskich i wietnamskim dongu. Treści publikowane były w języku w języku angielskim i birmańskim i w dużej mierze treści odnosiły się do niepowodzeń biznesowych i planowanego wyjścia z rynku niektórych usługodawców w Myanmarze oraz ich rzekomej nieuczciwej działalności wobec swoich klientów.

Druga operacja została wykryta w Rosji a jej działalność ukierunkowana była na Ukrainę i kraje sąsiednie. Platforma usunęła 78 kont na Facebooku, 11 stron, 29 grup i cztery konta na Instagramie za naruszenie zasad. Łącznie około 500 użytkowników śledziło jedną lub więcej z tych stron, około 6150 kont dołączyło do co najmniej jednej z tych grup, a około 100 osób obserwowało jedno lub więcej z tych kont na Instagramie.

Część wykrytych kont udawało mieszkańców i zostało  wyłączonych przez zautomatyzowane systemy. Kilka z nich  przedstawiało  się jako dziennikarze obywatelscy i za ich pośrednictwem próbowano się skontaktować się z decydentami, dziennikarzami i innymi osobami publicznymi w regionie. Wykryte konta publikowały treści w języku rosyjskim, angielskim i ukraińskim, w dużej mierze skupiały się na tematach lokalnych i politycznych, jak np. rosyjskie zaangażowanie wojskowe w Syrii, rzekomych wycieków SBU związanych z napięciami etnicznymi na Krymie oraz zestrzelenia malezyjskiego samolotu na Ukrainie w 2014 r.

Trzecia, niewielka siatka pochodząca z Iranu koncentrowała się na odbiorcach w Stanach Zjednoczonych. Grupa działała za pośrednictwem jedynie 6 kont na Facebooku i 5 kont na Instagramie. Grupie nie udało się zbudować dużych zasięgów – śledziło je zaledwie łącznie 60 użytkowników.

Również i w tym wypadku zadziałały zautomatyzowane systemy, jednak i te konta podobnie jak w poprzedniej siatce próbowały skontaktować się z osobami publicznymi. Konta skupiły się na publikowaniu treści odnośnie aktualności ze świata polityki i geopolityki, wyborów w USA, chrześcijaństwa, stosunków USA-Iran, polityki imigracyjnej USA, krytyki polityki USA na Bliskim Wschodzie. Informowano również o osobach publicznych oraz publikowano wywiady wideo z naukowcami, osobami publicznymi i publicystami na temat kwestie związane z wyborami w Iranie i USA.

Reklama
Reklama

Komentarze