Polityka i prawo
Niemieckie służby: należy zmniejszyć zależność od Chin
Niemiecki wywiad apeluje o zmniejszenie zależności od Chin i dokładne przeglądanie propozycji inwestycji Państwa Środka w niemiecką infrastrukturę krytyczną. Mowa o m.in. technologii, w tym 5G, która w przypadku sporu może zostać wykorzystana przez Pekin.
Szefowie niemieckich służb wywiadowczych ostrzegają przed Chinami. Ich zdaniem, Państwo Środka może wykorzystać swoje zaangażowanie i rozwiązania w elementach infrastruktury krytycznej jako dźwignię do osiągania celów politycznych.
Alarmujące słowa odnoszą się do m.in. propozycji firmy z Państwa Środka Cosco dotyczącej zainwestowania w port w Hamburgu – informuje agencja Reutera.
Niemiecki resort gospodarki (kierowany przez Zielonych) chce zawetować ofertę chińskiej spółki dotyczącą zakupu udziałów w jednym z trzech terminali w najważniejszym porcie w kraju. Przychylniej na transakcję spoglądają socjaldemokraci.
Przed komisją kontrolną w Bundestagu Thomas Haldenwang, szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, ocenił, że „Rosja to burza, a Chiny – zmiany klimatu”. Jego słowa odnosiły się do skali zagrożenia dla Niemiec i perspektywy jego dalszego wzrostu.
Czytaj też
Ostrzeżenie przed Chinami
Służby naszego zachodniego sąsiada uważają, że należy zmniejszyć zależność kraju od Państwa Środka. Chodzi o nie tylko kwestie inwestycji, ale również technologii.
„Jesteśmy bardzo sceptycznie nastawieni do zaangażowania Chin w ramach infrastruktury krytycznej” – cytuje Bruna Kahla (szefa Federalnej Służby Wywiadu) Reuters.
Zdaniem niemieckich służb, każda tego typu inwestycja powinna być dokładnie przeglądnięta i sprawdzona. Wynika to z faktu, że Berlin powinien spodziewać się, iż Pekin wykorzysta swoje rozwiązania, technologię (w tym m.in. 5G) do realizacji własnych celów.
„W przypadku sporu na linii Chiny-Niemcy instrumenty te zostaną wykorzystane” – stwierdził Bruno Kahl.
Czytaj też
Stanowisko Pekinu
Jak podaje agencja Reutera, Pekin zaapelował do Berlina, aby ten nie upolityczniał stosunków gospodarczych między oboma państwami, ani nie szedł w protekcjonizm tłumacząc to względami bezpieczeństwa narodowego.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany