Reklama

Polityka i prawo

Nie chcesz rosyjskiego oprogramowania? Są ukraińskie odpowiedniki

Fot. Akshay Gupta/pixahive.com/CC0

Ukraiński rząd zachęca do porzucenia rosyjskiego oprogramowania, ponieważ jego producenci przyczyniają się do finansowania wojny Putina. W zamian Kijów nakłania do korzystania z lokalnych alternatyw. Czym zastąpić np. Kaspersky'ego? Eksperci stworzyli specjalną listę. 

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zachęca do zastępowania rosyjskiego oprogramowania ukraińskimi rozwiązaniami. Kijów mówi wprost: płacąc za produkty Moskwy, sponsorujesz agresję Putina

Każdy pocisk, który niszczy domy Ukraińców i odbiera życie tysiącom cywilów, jest kupowany z podatków pozyskiwanych z zysków rosyjskich firm, w tym twórców oprogramowania.
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy

Czytaj też

Ukraińska jakość

Jak podaje rząd naszego wschodniego sąsiada, branża IT jest obecnie jednym z fundamentów tamtejszej gospodarki. „W Ukrainie działa wiele projektów będących ambitnymi startupami i rozpoznawalnymi w skali świata” – zaznacza Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Według Kijowa, „tysiące firm” z całego świata korzysta już z rozwiązań, w tym oprogramowania, stworzonego w tym kraju.

Czytaj też

Czym zastąpić Kaspersky'ego?

Ukraińscy wolontariusze wraz ze specjalistami agencji Netpeak sporządzili listę znanych rosyjskich programów i ich ukraińskich odpowiedników. „Przedstawione rosyjskie usługi kontynuują swoją aktywność w kraju Putina – przyjmują płatności od rosyjskich klientów, opłacają biura i pensje oraz płacą podatki” – twierdzi resort. 

W spisie widnieje m.in. popularny producent antywirusa Kaspersky. Zdaniem ekspertów można zastąpić go oprogramowanie firmy Zillya z Ukrainy. 

Fragment listy stworzonej przez ukraińskich wolontariuszy i specjalistów dot. tego, czym można zastąpić antywirusa "Kaspersky".
Fot. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy 

Poniżej fragment wykazu sporządzonego przez ekspertów. Lista jest na bieżąco aktualizowana. Obecnie znajduje się na niej 55 rosyjskich rozwiązań. Oryginał jest dostępny pod linkiem

Fragment listy stworzonej przez ukraińskich wolontariuszy i specjalistów.
Fot. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze (1)

  1. neon

    A polskich odpowiedników nie ma?