Polityka i prawo
Nie chcesz rosyjskiego oprogramowania? Są ukraińskie odpowiedniki
Ukraiński rząd zachęca do porzucenia rosyjskiego oprogramowania, ponieważ jego producenci przyczyniają się do finansowania wojny Putina. W zamian Kijów nakłania do korzystania z lokalnych alternatyw. Czym zastąpić np. Kaspersky’ego? Eksperci stworzyli specjalną listę.
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy zachęca do zastępowania rosyjskiego oprogramowania ukraińskimi rozwiązaniami. Kijów mówi wprost: płacąc za produkty Moskwy, sponsorujesz agresję Putina.
Każdy pocisk, który niszczy domy Ukraińców i odbiera życie tysiącom cywilów, jest kupowany z podatków pozyskiwanych z zysków rosyjskich firm, w tym twórców oprogramowania.
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy
Czytaj też
Ukraińska jakość
Jak podaje rząd naszego wschodniego sąsiada, branża IT jest obecnie jednym z fundamentów tamtejszej gospodarki. „W Ukrainie działa wiele projektów będących ambitnymi startupami i rozpoznawalnymi w skali świata” – zaznacza Ministerstwo Transformacji Cyfrowej. Według Kijowa, „tysiące firm” z całego świata korzysta już z rozwiązań, w tym oprogramowania, stworzonego w tym kraju.
Czytaj też
Czym zastąpić Kaspersky'ego?
Ukraińscy wolontariusze wraz ze specjalistami agencji Netpeak sporządzili listę znanych rosyjskich programów i ich ukraińskich odpowiedników. „Przedstawione rosyjskie usługi kontynuują swoją aktywność w kraju Putina – przyjmują płatności od rosyjskich klientów, opłacają biura i pensje oraz płacą podatki” – twierdzi resort.
W spisie widnieje m.in. popularny producent antywirusa Kaspersky. Zdaniem ekspertów można zastąpić go oprogramowanie firmy Zillya z Ukrainy.
Poniżej fragment wykazu sporządzonego przez ekspertów. Lista jest na bieżąco aktualizowana. Obecnie znajduje się na niej 55 rosyjskich rozwiązań. Oryginał jest dostępny pod linkiem.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
neon
A polskich odpowiedników nie ma?