„Wybitna współpracy władz lokalnych i firm telekomunikacyjnych” – jak określił to wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow – pozwoliła na przywrócenie bezpiecznego dostępu do internetu w okupowanym przez Rosjan Chersoniu.
W sobotę 30 kwietnia br. specjaliści NetBlocks (organizacji zajmującej się monitorowaniem dostępu do sieci) wykryli niemal całkowity brak dostępu do internetu w okupowanym przez Rosjan regionie Chersonia.
Problem dotyczył wielu ukraińskich dostawców, w tym Ukrtelecom, Kyivstar i Volia. Operator telefonii komórkowej Vodafone poinformował, że incydent nie powstał na skutek technicznej awarii, lecz celowego działania.
⚠️ Confirmed: Metrics indicate that internet connectivity on provider Skynet (Khersontelecom) in Russian-occupied Kherson, south Ukraine, has been partially restored and rerouted via Russia's Rostelecom instead of Ukrainian infrastructure.
— NetBlocks (@netblocks) May 1, 2022
📰 Background: https://t.co/S0qJQ7CbNv pic.twitter.com/WhlSNODuqw
Kilka godzin później, 1 maja, okazało się, że przywrócony został częściowy dostęp do sieci dzięki regionalnemu dostawcy Skynet (Khersontelecom). „Jednak łączność kierowano przez rosyjski segment internetu, zamiast ukraińską infrastrukturę telekomunikacyjną” – wskazuje NetBlocks. Taki stan rzeczy oznaczał, że zastosowanie miały rosyjskie przepisy dotyczące internetu, w tym cenzury.
Czytaj też
Internet wrócił do Chersonia
Obecnie Ukrainie udało się rozwiązać problem i przywrócić pełną łączność z siecią na bazie infrastruktury krajowych operatorów.
„Potwierdzam, że połączenie telekomunikacyjne zostało w pełni przywrócone w Chersoniu” – oświadczył wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow, który jest również odpowiedzialny za cyfryzację i cyberbezpieczeństwo Ukrainy. Dodał, że trzech głównych operatorów w tym regionie wznowiło świadczenie swoich usług.
Przedstawiciel ukraińskiego rządu nie ma wątpliwości, że powrót do „normalności” był możliwy tylko dzięki „wybitnej współpracy władz lokalnych i firm telekomunikacyjnych”.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.