Polityka i prawo
Nie będzie rządowego komunikatora
Rząd porzucił pomysł stworzenia konkurencji dla popularnych komunikatorów, który miał służyć do zdalnej pracy i nauki - podaje „Rzeczpospolita”.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski, który przed Januszem Cieszyńskim odpowiadał za cyfryzację w rządzie, ogłosił w styczniu 2021 roku powstanie aplikacji, mającej łączyć administrację, pracę i naukę. To wszystko miało być dostępne za pośrednictwem jednego komunikatora.
SZPoN - System Zdalnej Pracy oraz Nauki jednak nie powstanie - jak podaje dziennik - Kancelaria Premiera wycofała się z projektu.
Aplikacja miała zastąpić komercyjne rozwiązania, takie jak np. MS Teams czy Zoom i dawać możliwość wideorozmów, wymiany plików, wiadomości i kontaktu z urzędnikami, by skrócić kolejki, a także by mogli odbywać szkolenia. Koszt programu miał wynieść około 9,5 mln zł z pieniędzy unijnych.
Czytaj też
Opóźnienie i porzucenie projektu
Najpierw - jak przypomina "Rz" - realizacja projektu się przesunęła - na sierpień 2022 roku i choć pojawił się on w planie zamówień publicznych, to Cyfryzacja KPRM utrzymuje, że nie jest planowane ogłoszenie przetargu w tej sprawie.
Cyfryzacja KPRM ma budować platformę szkoleniową, ale pozostałe elementy projektu mają nie zostać zrealizowane.
Jednym z nieudanych pomysłów na aplikacje rządową było ProteGO Safe, którą uruchomiono w 2020 roku. Użytkownicy informowali w aplikacji, że mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Ostatecznie na jej powstanie i utrzymanie systemu wydano 6,1 mln zł, ale niewiele osób z niej korzystało i w marcu br. ogłoszono jej wygaszenie.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany