Reklama

Polityka i prawo

Nie będzie rządowego komunikatora

Nie powstanie rządowy komunikator
Nie powstanie rządowy komunikator
Autor. Luis Villasmil/ Unsplash/ Domena publiczna

Rząd porzucił pomysł stworzenia konkurencji dla popularnych komunikatorów, który miał służyć do zdalnej pracy i nauki - podaje „Rzeczpospolita”.

Reklama

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski, który przed Januszem Cieszyńskim odpowiadał za cyfryzację w rządzie, ogłosił w styczniu 2021 roku powstanie aplikacji, mającej łączyć administrację, pracę i naukę. To wszystko miało być dostępne za pośrednictwem jednego komunikatora.

Reklama

SZPoN - System Zdalnej Pracy oraz Nauki jednak nie powstanie - jak podaje dziennik - Kancelaria Premiera wycofała się z projektu.

Aplikacja miała zastąpić komercyjne rozwiązania, takie jak np. MS Teams czy Zoom i dawać możliwość wideorozmów, wymiany plików, wiadomości i kontaktu z urzędnikami, by skrócić kolejki, a także by mogli odbywać szkolenia. Koszt programu miał wynieść około 9,5 mln zł z pieniędzy unijnych.

Reklama

Czytaj też

Opóźnienie i porzucenie projektu

Najpierw - jak przypomina "Rz" - realizacja projektu się przesunęła - na sierpień 2022 roku i choć pojawił się on w planie zamówień publicznych, to Cyfryzacja KPRM utrzymuje, że nie jest planowane ogłoszenie przetargu w tej sprawie.

Cyfryzacja KPRM ma budować platformę szkoleniową, ale pozostałe elementy projektu mają nie zostać zrealizowane.

Jednym z nieudanych pomysłów na aplikacje rządową było ProteGO Safe, którą uruchomiono w 2020 roku. Użytkownicy informowali w aplikacji, że mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Ostatecznie na jej powstanie i utrzymanie systemu wydano 6,1 mln zł, ale niewiele osób z niej korzystało i w marcu br. ogłoszono jej wygaszenie.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze