Reklama

Polityka i prawo

NATO: Artykuł 5 działa również w wypadku cyberataków

SHAPE NATO / Flickr
SHAPE NATO / Flickr

Cyberatak na jedno państwo atakiem na wszystkich – każde z 29 państw będzie zobowiązane do odpowiedzi na wypadek poważnego cyberataku na jedno z państw sojuszniczych twierdzi Jens Stoltenberg w swoim artykule dla Prospectmagazine.

Cyberprzestrzeń stała się pełnoprawną domenę operacyjną NATO w 2016 roku na szczycie w Warszawie. Sojusz będzie działał i bronił swoich członków z taką samą efektywnością jak w powietrzu, ziemi i morzu stwierdził Stoltenberg.  W swoim artykule przypomniał również, że NATO tworzy nowe Centrum Operacji Cyberprzestrzeni w Mons w Belgii. Centrum powstanie, aby zwiększyć sytuacyjną świadomość dowódców wojskowych w cyberprzestrzeni. Podkreślił również, że Sojusz może również czerpać z krajowych zdolności cyber sojuszników na potrzeby misji i operacji NATO.

Stoltenberg podkreślił także konieczność wybiegania w przyszłość i budowania silnej i zróżnicowanej siły przyszłych cyberobronców. Określił również cyberprzestrzeń jako nowe pole bitwy, natomiast przygotowanie NATO do walki w nim najwyższym priorytetem.  Jak podkreślił Sojusz powinien budować swoje zasoby w oparciu o wyszkolenie i dobre wyposażenie.

„W tym celu musimy ściślej współpracować i wykorzystać naszą wyjątkową sieć sojuszników, krajów partnerskich i organizacji”. Jak stwierdził żadne państwo w pojedynkę nie jest w stanie samodzielnie zabezpieczyć cyberprzestrzeni. Tylko ścisła współpraca, dzielenie się wiedzą, pozwoli przetrwać Sojuszowi, ale również rozwijać się w nowej erze cyfrowej – kontynuował w swoim artykule Stoltenberg.

Podkreślił również rolę informacji – im więcej sojusz posiada informacji tym bardziej jest przygotowany. Wskazał również na istotną rolę współpracy z Unią Europejską, wzmocnienie zasobów, dzielenie się informacjami, szkolenia, edukację i ćwiczenia jako działania zwiększające zapewnienie co do wypracowania najbardziej niezawodnych narzędzi do reagowania na rosnące zagrożenia cybernetyczne. 

Artykuł 5 nie był uruchamiany od ataku na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku.  Nie został on aktywowany  dotychczas w żadnym przypadku cyberataku na żadne z państw sojuszniczych, nawet w przypadku ataku ransomware Wanacry na Wielką Brytanię w 2017 roku czy ataków na Estonię w 2007. Mimo iż estońskie władze sondowały taką możliwość w ramach NATO. 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama