Reklama

Polityka i prawo

Narodowa Strategia Cyberbezpieczeństwa USA. Administracja Bidena publikuje kluczowy dokument

Autor. Gage Skidmore/Unsplah

Administracja prezydenta Bidena opublikowała w czwartek Narodową Strategię Cyberbezpieczeństwa USA, która ma oprzeć się na pięciu filarach. Jakie zmiany przyniesie nowy dokument?

Reklama

Biały Dom opublikował notatkę prasową, w której informuje o zmianach, które przyniesie publikacja dokumentu zawierającego Narodową Strategię Cyberbezpieczeństwa USA.

Reklama

Szczegółówo na temat planu pisaliśmy już w marcu br.

Fundamentalne zmiany

W dokumencie wezwano do dokonania dwóch fundamentalnych zmian dotyczących cyberprzestrzeni. Podmioty prywatne i publiczne mają przejąć większą część obciążeń związanych z ograniczaniem ryzyka cybernetycznego. Państwo ma także dążyć do zapewnienia zachęt służących długoterminowym inwestycjom w cyberbezpieczeństwo.

Reklama

Plan wdrożenia krajowej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego (NCSIP) zawiera informacje na temat 65 inicjatyw federalnych mających zapewniać większe cyberbezpieczeństwo państwa. Chodzi zarówno o postawienie na szkolenie wykwalifikowanej kadry informatycznej, jak i zwiększenie nacisku na walkę z cyberprzestępczością.  

Jak czytamy, każda inicjatywa NCSIP ma określony harmonogram realizacji. Za kluczowe działania uważa się przekazanie Kongresowi strategii cybernetycznej Departamentu Obrony 2023 z 26 maja, a także utworzenie przez Dep. Sprawiedliwości nowej Sekcji ds. Cyberbezpieczeństwa Narodowego, do którego doszło 20 czerwca.

Czytaj też

5 strategicznych filarów

Amerykańska strategia ma być oparta o pięć filarów. Pierwszy z nich dotyczy obrony infrastruktury krytycznej, odpowiedniej koordynacji organów państwowych i współpracy z podmiotami prywatnymi w przypadku potencjalnego cyberataku.

Drugi filar dotyczy eliminowania aktorów i walki z gangami ransomware. Jednostką do tego oddelegowaną ma być Joint Ransomware Task Force, której współprzewodniczy Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) oraz FBI.

Filar trzeci ma odpowiadać za kształtowanie sił rynkowych oraz za pociągnięcie dostawców do odpowiedzialności za bezpieczne praktyki.

Z kolei filar czwarty opowiada o „inwestowaniu w stabilną przyszłość" i zwiększaniu udziału agencji federalnych w międzynarodową standaryzację cyberbezpieczeństwa.

Piąty - ostatni filar - odpowiada za tworzenie międzynarodowych partnerstw i współpracę z sojusznikami, również w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama