Reklama

Polityka i prawo

Naczelna propagandzistka Putina straszy III wojną światową. Twierdzi, że rozpoczęło ją NATO

Fot. Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license, Presidential Press and Information Office

Rosyjska machina propagandowa opiera się nie tylko na mediach społecznościowych, siatce trolli i botów, ale także, a może przede wszystkim – na mediach państwowych, które w rzeczywistości są prokremlowskie. Olga Skabiejewa, zwana też „naczelną propagandzistką Putina” miała ogłosić na antenie, że „NATO rozpoczęło III wojnę światową”.

Prezenterka stacji Rossija 1, Olga Skabiejewa ochrzczona „żelazną lalką telewizji Putina” lub częścią „sił specjalnych rosyjskiej propagandy” w programie „60 Minut” stwierdziła, że „teraz Rosja musi zdemilitaryzować wszystkie zachodnie mocarstwa”, a „III wojna światowa już się zaczęła z powodu zachodniego wsparcia zbrojnego dla Ukrainy”.

Rosja od początku inwazji na Ukrainę nie nazywa wojną, a „specjalną operacją wojskową”. Zdaniem Olgi Skabiejewej, „rozpoczęła się prawdziwa wojna, III wojna światowa” – cytuje ją The Independent. Według niej Moskwa musiała „rozszerzyć swój cel >>demilitaryzacji<< na kraje NATO”.

Czytaj też

Napędzanie spirali strachu

Prowadząca w rosyjskiej telewizji twierdziła już wcześniej, że „rozpoczęła się III wojna światowa” – kiedy zatopiono rosyjski okręt wojenny Moskwa. Kiedy ujawniono fakty na temat rosyjskiej masakry w Buczy na ludności ukraińskiej skomentowała, że „odpowiada za nią ukraińska armia”.

W raporcie rosyjskiego serwisu informacyjnego-śledczego The Insider w 2020 roku wskazano, że Skabiejewa i jej mąż Jewgienij Popow (to także dziennikarz i polityk) zarobili wtedy 12,9 mln i 12,8 mln rubli, co czyni ich najlepiej opłacanymi propagandzistami Kremla. Zarabiają nawet więcej niż Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony.

Rosyjska dezinformacja była już wycelowana w NATO, jak wiele razy podkreślaliśmy – działa na wiele frontów, przekaz jest rozproszony i skierowany do wielu grup docelowych, szukając ich słabych punktów, które mogą przyczynić się do negatywnego postrzegania obranego celu. Przekaz Skabiejewej może zatem oznaczać, że odnowi się stara anty-NATO-wska narracja lub pojawi się jej nowa odmiana.

Lista sankcyjna

Przypomnijmy, że już drugiego dnia inwazji – 25 lutego - w związku ze zbrojną agresją Rosji na Ukrainę sankcje nałożono na m.in. osoby i podmioty zaangażowane w operacje informacyjne Kremla.

Na liście znajduje się np. Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ; Margarita Simonyan, czyli redaktor naczelna telewizji RT czy Władimir Sołowiow, prowadzący rosyjski talk-show i jeden z najpopularniejszych prokremlowskich dziennikarzy.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze