Reklama

Polityka i prawo

Müller pytany o tzw. aferę mailową: To scenariusz pisany na Kremlu

Piotr Müller / fot. Adam Guz, KPRM

To scenariusz pisany na Kremlu, w najbliższym czasie takie działania ze strony Rosji oraz powiązanych z nią służb mogą się w różnych krajach nasilić. Musimy być na to odporni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w poniedziałek o sprawę tzw. afery mailowej.

Reklama

Müller był pytany na poniedziałkowym briefingu w Warszawie, czy ktoś z rządu poniósł jakieś konsekwencje tzw. afery mailowej.

Reklama

Rzecznik rządu w odpowiedzi podkreślił, że obecnie "w kontekście wydarzeń na Ukrainie powinno wybrzmieć jeszcze bardziej dosadnie, że te działania związane z kwestiami włamań na skrzynki mailowe były realizowane przez osoby ze Wschodu".

Czytaj też

Dodał, że jego zdaniem "to wszystko to scenariusz pisany na Kremlu". "Na tym właśnie zależy w tej chwili Moskwie, aby w Polsce dochodziło do destabilizacji politycznej, w sytuacji, gdy Polska deklaruje jasno, że będzie wspierała naszych partnerów z Ukrainy" - mówił.

Reklama

Müller zaznaczył, że jest przekonany, iż "w najbliższym czasie takie dalsze działania ze strony Rosji oraz powiązanych z nimi służbami jeszcze mogą się w różnych krajach nasilić". "W związku z tym musimy być na to odporni i jeszcze raz to podkreślam, nie będziemy grać w orkiestrze, którą próbuje dyrygować z Moskwy (prezydent Rosji) Władimir Putin" - dodał.

"Jeśli ktoś nie widzi teraz tej układanki jeszcze wyraźniej - czyli jako działań mających na celu destabilizację sytuacji politycznej w Polsce pod kątem tego, co się później działo na granicy polsko-białoruskiej, a teraz, co się dzieje pod granicami Ukrainy i Rosji; jeżeli ktoś tego nie widzi, że to jest element dużej układanki - to niestety trudno mi do tego się odnosić w sposób rozsądny" - powiedział Müller.

Wyciek maili od czerwca ubiegłego roku

W czerwcu szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Stwierdził jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie byli pytani o prawdziwość maili, które miały zostać wykradzione ze skrzynki pocztowej szefa KPRM. Pod koniec września rzecznik rządu Piotr Müller mówił na konferencji prasowej, że zgodnie z zaleceniami ekspertów "konsekwentnie" nie będzie komentować informacji, które pojawiają się na kanałach wykorzystywanych przez grupę hakerską; wskazywał, że są one przedmiotem walki dezinformacyjnej.

W listopadzie ub.r. pisaliśmy o tym, że wycieki z rządowych skrzynek mailowych to część szerszej operacji informacyjnej prowadzonej przez grupę UNC1151, powiązaną najprawdopodobniej z rządem Białorusi i według wielu dowodów - z białoruskim wojskiem. To druga - obok kampanii Ghostwriter - operacja informacyjna, której celem są kraje graniczące z Białorusią, w tym Polska.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama