Reklama

Polityka i prawo

Lubelska Unia Cyfrowa. Czas na informatyzację uczelni

Fot.  Mikael Kristenson/unsplash.com
Fot. Mikael Kristenson/unsplash.com

Działalność Lubelskiej Unii Cyfrowej ma przyczynić się do m.in. cyfryzacji uczelni wchodzących w jej skład. Do inicjatywy przystąpiło pięć uczelni wyższych z Lublina. W uroczystości podpisania deklaracji przystąpienia do Unii uczestniczył Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji i nauki. 

Minister Czarnek uczestniczył w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w uroczystości podpisania deklaracji przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej.

„W moim przekonaniu, wersja minimum to jest usprawnienie cyfryzacji i informatyzacji wszystkich lubelskich uczelni wchodzących w skład Lubelskiej Unii Cyfrowej, która ma za zadanie usprawnienie dydaktyki i nauki oraz obsługi administracyjnej. A wersja maksimum, która mi się marzy, to jest stworzenie z Lublina co najmniej jednego z kilku – jeśli nie najważniejszego – centrum sztucznej inteligencji. I tu pokładam wielkie nadzieje w nowym instytucie w ramach Sieci Badawczych Łukasiewicza” – podkreślił szef MEiN.

Wsparcie dla Unii

Zapewnił, że Lubelska Unia Cyfrowa będzie miała wsparcie finansowe ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, jak i wsparcie zewnętrzne. Uzgodniliśmy z prezesem Sieci Badawczych Łukasiewicza Piotrem Dardzińśkim, że powstanie nowy instytut specjalizujący się w cyfryzacji z siedzibą w Lublinie. (…) Będzie to wsparcie eksperckie, ale też w zakresie koordynacji wszystkich zamierzeń i działań lubelskich uniwersytetów. W ten sposób aspekt cyfrowy funkcjonowania naszych uczelni będzie już niebawem na dużo wyższym poziomie” – zaznaczył Czarnek.

Deklaracja przystąpienia do Lubelskiej Unii Cyfrowej została podpisana w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym przez rektorów pięciu uczelni wyższych z Lublina. Są to: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny.

„Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem transformacji cyfrowej”

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Wojciech Załuska podkreślił, że lubelskie uczelnie od lat wspólnie realizują interdyscyplinarne projekty badawcze i naukowe. Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem transformacji cyfrowej, jaką przyszło nam wdrażać w czasie szczególnym, wymagającym, jakim jest czas pandemii. (…) Wiemy, że przyszłość szkolnictwa wyższego to model hybrydowy, który łączy w sobie element nauczania stacjonarnego i online – stwierdził prof. Załuska.

Dodał, że Lubelska Unia Cyfrowa będzie podejmować działania na rzecz rozwoju umiejętności i kompetencji cyfrowych. Wierzymy, że dzięki wspólnym działaniom zwiększymy zdolność naszych uczelni w zakresie opracowania innowacyjnych rozwiązań m.in. w obszarze medycyny, transportu, środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju regionu. (…) Stworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej jest odpowiedzią na potrzeby szybkiego i bardziej elastycznego reagowania uczelni na zapotrzebowanie na usługi zdalne – zwrócił uwagę rektor UM.

Cyfryzacja życia akademickiego

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosław Dobrowolski dodał, że współczesne czasy wymagają cyfryzacji i informatyzacji również na uczelniach. Cyfryzacja życia akademickiego to jest sprawność zarządzania, szybkość przepływu informacji, nadzór na tymi działaniami – dodał prof. Dobrowolski.

Prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji UM prof. Robert Rejdak podkreślił, że technologie cyfrowe stanowią obecnie rozwiązanie wielu problemów w medycynie. My na Uniwersytecie Medycznym w tej chwili chcemy te problemy rozwiązywać, stąd nasze projekty tworzenia również Wschodniego Centrum Medycyny Cyfrowej. I te inicjatywy na pewno wpisują się w utworzenie Lubelskiej Unii Cyfrowej. Dlatego bardzo się cieszymy, że możemy współpracować ze wszystkimi uniwersytetami w Lublinie, podnosząc atrakcyjność naszego regionu, który jest de facto w tej chwili najbardziej ważnym regionem z różnych względów: pandemicznych, ale i geopolitycznych dla Unii Europejskiej – dodał prof. Robert Rejdak.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze