Reklama

Polityka i prawo

KPRM: Projekt noweli ustawy o KSC czeka na rozpatrzenie przez Stały Komitet RM

Autor. Jeremy Bezanger/ Unsplash/ Domena publiczna

Projekty noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) oraz prawa telekomunikacyjnego są w procedurze zgłoszenia na Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowali przedstawiciele KPRM na środowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cyfryzacji.

Reklama

Przedstawiciele Kancelarii Premiera przedstawili w środę członkom Parlamentarnego Zespołu ds. Cyfryzacji informacje na temat prac nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Reklama

"Ta nowela jest już w procedurze zgłoszenia na Stały Komitet Rady Ministrów" - powiedział dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM Łukasz Wojewoda. Dodał, że zakończono już prace merytoryczne nad projektem noweli ustawy o KSC.

Jak opisywał, w ramach projektu nowelizacji ustawy o KSC wprowadzono wiele elementów świadczących o tym, jak duża waga przywiązywana jest do bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Wymienił m.in. "przepisy związane z identyfikacją dostawców wysokiego ryzyka, w tym nadanie nowych obowiązków przedsiębiorcom komunikacji elektronicznej, którzy będą wprowadzać proporcjonalne środki techniczne i organizacyjne mające na celu zmitygowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci usług komunikacji elektronicznej".

Reklama

Jak mówił, projekt powołuje też m.in. CSIRT tylko do obsługi tej części systemu, a także przepisy dotyczące operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa i spółki Polskie 5G.

Wyłączenie świadczenia teleinformatycznego z projektu

Jedną ze zmian, o której wspomniał Łukasz Wojewoda, jest wyłączenie z projektów noweli KSC przepisów związanych ze "świadczeniem teleinformatycznym", czyli wsparciem dla specjalistów realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa i funkcjonowaniem Funduszu Cyberbezpieczeństwa. Projekt nowelizuje też ustawę o szczególnych zasadach wynagradzania specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Jeśli chodzi o spółkę Polskie 5G, to - jak referował przedstawiciel KPRM - jeden z proponowanych przepisów mówi o udziałach w spółce Polskie 5G i przewiduje, że 48 proc. przypadnie przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu, któremu zostaną przyznane częstotliwości z zakresu innego niż dla operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa. Podkreślił, że kancelaria liczy, iż przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą zainteresowani udziałem w spółce Polskie 5G.

Przedstawiciele kancelarii premiera informowali też, że prawo komunikacji elektronicznej, które ma zastąpić prawo telekomunikacyjne jest na analogicznym etapie procesu legislacyjnego. Nie podano jednak szczegółów dotyczących propozycji zawartych w projekcie.

Prace nad nowelizacją KSC od miesięcy

Prace legislacyjne nad nowelizacją przepisów trwały od września ubiegłego roku, kiedy to zaprezentowano pierwszą wersję projektu nowych regulacji KSC. Jak dotąd projekt nie doczekał się jednak ostatecznej akceptacji i wejścia w życie - zatrzymał się na etapie Komitetu Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych.

O tym, że nowelizacją zajmie się Komitet - mówił już w październiku 2021 roku, podczas naszej konferencji Cyber24 Day - ministerJanusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Premiera.

Wtedy to oficjalnie ogłosił, że prace nad przepisami wejdą w kolejny etap . "Dzisiaj najbardziej aktualna wersja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafi do Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych" - mówił 12 października ub.r.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko oceniał, że od przyjęcia noweli ustawy o KSC UKE potrzebuje "około dwa do trzech tygodni", by uruchomić aukcję 5G.

W planie działalności UKE na 2022 rok zapisano, że regulator planuje przeprowadzenie aukcji mającej na celu udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G w 2022 r.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/PAP/NB

Reklama

Komentarze

    Reklama