Reklama

Polityka i prawo

Cieszyński: W najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o KSC

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. CyberDefence24.pl
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. CyberDefence24.pl

”Zamierzamy spełnić oczekiwanie pana prezydenta i w najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów” - mówi CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM. 

W rozmowie z CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński pytany co udało się zrealizować przez ostatnie trzy miesiące od czasu, kiedy objął stanowisko odpowiada, że "na razie udało się nawiązać dobre relacje z instytucjami, które w Polsce odpowiadają za cyberbezpieczeństwo".

"Regularnie się spotykamy, wspólnie pracujemy nad planami na przyszłość. Jednym z przykładów może być program szkoleń dla VIP-ów (dotyczący bezpieczeństwa skrzynek pocztowych - red.)" - komentuje. 

Zbliża się nowelizacja KSC

Jego zdaniem kluczową kwestią będzie wprowadzenie jednolitej siatki płac dla osób, które zajmują określone stanowiska w instytucjach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. 

Pytany przez nas, jak odbiera apel prezydenta RP w sprawie przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa odpowiedział, że "odbiera go bardzo pozytywnie". 

"Cyberbezpieczeństwo jest czymś, co budzi zainteresowanie i uwagę najważniejszych osób w państwie. Jestem skłonny się założyć, że oczywiście - pewnie do tej pory był to element pewnych strategicznych dyskusji - ale raczej takich, które wcześniej odbywały się za zamkniętymi drzwiami w gronie decydentów i ekspertów. Dzisiaj można powiedzieć, że wszyscy najważniejsi przedstawiciele państwa o tym mówią. Zamierzamy spełnić oczekiwanie pana prezydenta i w najbliższym czasie projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jest tam wiele istotnych kwestii. Myślę, że bardzo ważną jest wprowadzenie systemu certyfikacji; jest także kilka narzędzi, które będzie miał pełnomocnik, które - mam nadzieję - poprawią koordynację między instytucjami. Nie ukrywam, że jest kilka kwestii, które wypracowaliśmy w ciągu tych 3 miesięcy". 

Pytany o realny termin przedstawienia projektu nowelizacji ustawy o KSC oraz możliwej daty aukcji 5G pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa odpowiada: "Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jasno komunikuje, że czeka na podjęcie przez rząd kierunkowych rozstrzygnięć co do kształtu ustawy o KSC. Tam jest niebudząca - w mojej ocenie większych kontrowersji - sekcja dotycząca kwestii dostawcy wysokiego ryzyka, fundamentalna z punktu widzenia aukcji 5G" - podsumował Janusz Cieszyński. 

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy, również na temat szkoleń posłów dotyczących cyberhigieny oraz bezpieczeństwa ich skrzynek pocztowych.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze