Reklama

Polityka i prawo

Korea Płd: 5G i sztuczna inteligencja fundamentami nowej strategii gospodarczej

fot. Vaishali1840265 / Wikimedia Commons / Attribution-Share Alike 4.0 International
fot. Vaishali1840265 / Wikimedia Commons / Attribution-Share Alike 4.0 International

Technologia 5G i sztuczna inteligencja mają stać się fundamentami nowej strategii gospodarczej Korei Południowej. „Koreański Nowy Ład” ma wspomóc tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy po pandemii Covid-19 – podała w czwartek agencja Bloomberga.

Rząd w Seulu będzie promował rozwój technologii telekomunikacyjnej piątej generacji oraz sztucznej inteligencji (AI), by wspierać gospodarkę po opanowaniu epidemii Covid-19 – wskazano w czwartkowym oświadczeniu. Niezbędna środki pochodzić będą z trzeciego już budżetu awaryjnego, nad którego projektem pracują obecnie władze. Od 2022 r. coroczne budżety także będą przekazywać część pieniędzy na ten cel. Nie podano jednak konkretnej sumy.

Prezydent Moon Jae-in wskazał, że w planach jego gabinetu są wielkoskalowe inicjatywy państwowe, które zapewnią wiele miejsc pracy i wspomogą innowacje w erze po przejściu pandemii. Porównał swoją wizję do amerykańskiego Nowego Ładu (ang. New Deal) – programu reform zainicjowanych przez prezydenta Franklina Roosevelta w latach 30. po Wielkim Kryzysie.

Korea Płd. planuje m.in. założenie funduszu na rzecz rozwoju AI, budowę placówek do testów robotów, a także wsparcie dla firm, które chcą wprowadzać nowe usługi oparte o wykorzystanie danych. Dalsze środki mają pomóc w szybkim rozwoju krajowej sieci 5G. Dodatkowe szczegóły projektu mają być ujawnione w czerwcu.

Plan Moona został opracowany z myślą o nowych firmach internetowych. Najprawdopodobniej nie dostaną one jednak tak wysokich środków, jakie sugeruje nawiązuje do planu Roosevelta – ocenił ekonomista z uniwersytetu Yonsei Kim Jung-sik. "Historyczny Nowy Ład zakładał stworzenie ogromnej liczby etatów za pomocą równie ogromnych wydatków państwa. Finansowa amunicja Korei Południowej jest jednak coraz bardziej ograniczona ze względu na serię wydatków mających stymulować gospodarkę" – dodał.

Uzależniona od handlu międzynarodowego gospodarka Korei Południowej przygotowuje się obecnie na dalsze straty spowodowane pandemią Covid-19. Mimo że państwu udało się ograniczyć ogniska choroby na swoim terytorium, marzec był najgorszym miesiącem na krajowym rynku pracy od globalnego kryzysu finansowego z 2007-2008 r. Szczególnie boleśnie zmiany odczuli pracownicy dorywczy i osoby młode.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama