Reklama

Polityka i prawo

Komisja Europejska: Państwa UE muszą zdywersyfikować dostawców technologii 5G

Fot. NakNakNak / Pixabay
Fot. NakNakNak / Pixabay

Państwa członkowskie muszą podjąć pilne działania, żeby zdywersyfikować dostawców technologii 5G - powiedziała w piątek Komisja Europejska. 

Jak zapowiedziała w piątek Komisja Europejska, państwa członkowskie muszą zapewnić bezpieczeństwo sieci 5G m.in. przez rezygnację z korzystania z usług dostawców wysokiego ryzyka. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku UE przyjęła porozumienie zakładające m.in., że operatorzy telekomunikacyjni będą zmniejszać swoje uzależnienie od sprzętu jednego dostawcy.

"Część działań została już podjęta, ale to wciąż za mało. Musimy zrobić więcej, żeby zmniejszyć zagrożenie uzależnienia się państw od jednego dostawcy, zwłaszcza jeśli mówimy tu o dostawcach wysokiego ryzyka" - powiedział agencji Reutera jeden z unijnych dyplomatów.

Komisja Europejska zaapelowała również do 13 państw członkowskich o wdrożenie krajowego mechanizmu monitorowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Te mechanizmy powinny być stosowane w odniesieniu do inwestycji, które mogą mieć wpływ na łańcuch wartości 5G.

Jak przypomniała Komisja, zapewnienie odporności sieci 5G ma zasadnicze znaczenie dla społeczeństwa, ponieważ technologia ta będzie miała wpływ nie tylko na łączność cyfrową, ale również na sektory o kluczowym znaczeniu, takie jak energetyka, transport, bankowość i zdrowie, a także na systemy kontroli przemysłowej. Sieci 5G mają przesyłać informacje szczególnie chronione i wspierać systemy bezpieczeństwa, które będą się na tych sieciach opierać.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama