Polityka i prawo
Kolejna odsłona starcia Facebooka z Pegasusem. Platforma bierze na cel pracowników firmy
Facebook usuwa konta należące do pracowników izraelskiej firmy NSO Group, która stworzyła system szpiegowski Pegasus. Dzień wcześniej koncern złożył pozew przeciwko spółce, którą oskarża o współudział w hakowaniu użytkowników komunikatora WhatsApp.
Według serwisu Ars Technica pracownicy NSO otrzymują w usługach świadczonych przez Facebooka, takich jak np. Instagram, komunikaty informujące o usunięciu ich kont ze względu na naruszenie warunków użytkowania. Wiadomości opatrzone są informacją o tym, że ze względu na charakter popełnionych wykroczeń decyzja jest permanentna, a konta nie mogą zostać przywrócone.
Pierwsze doniesienia o usuwaniu przez Facebooka kont pracowników NSO pojawiły się na popularnym w Izraelu forum internetowym. Wpisy tam zamieszczane dowodzą, że problem jest powszechny wśród osób zatrudnionych w tej firmie. Jeden z internautów napisał, iż konta w różnych aplikacjach należących do koncernu Marka Zuckerberga ma już usunięte "98 proc. pracowników" NSO.
W reakcji na doniesienia mediów Facebook oświadczył, że pracownicy NSO, których konta zostały usunięte, będą mogli odwołać się od decyzji. Zapewnił również, że profile mają szansę zostać przywrócone.
Przedstawiciele izraelskiej firmy produkującej oprogramowanie szpiegowskie, m.in. system Pegasus, nie odnieśli się publicznie do sprawy.
Wcześniej w tym tygodniu Facebook poinformował, że złożył pozew przeciwko NSO Group. Koncern zarzuca izraelskiej firmie współudział w atakach hakerskich z użyciem Pegasusa na około 1,4 tys. osób, w tym dziennikarzy, dyplomatów, obrońców praw człowieka i polityków.
NSO podkreśliło w odniesieniu do złożonego przez Facebooka pozwu, że jej technologia "nie została zaprojektowana i nie jest licencjonowana celem użycia przeciwko aktywistom działającym na rzecz praw człowieka ani dziennikarzom".
Wcześniej w tym roku organizacja Citizen Lab działająca przy Uniwersytecie w Toronto zidentyfikowała we współpracy z WhatsAppem ponad 100 przypadków prowadzenia czynności operacyjnych z użyciem systemu Pegasus w 20 krajach. Media informowały, iż system szpiegowski Pegasus mógł również odegrać rolę w sprawie zabójstwa dziennikarza i dysydenta z Arabii Saudyjskiej, Dżamala Chaszukdżiego.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany