Reklama

Polityka i prawo

Japonia: ponad 4 tysiące cyberataków dziennie. Wśród poszkodowanych Mitsubishi Electric i NEC

fot. Plumpaquatsch / wikipedia.pl / Domena publiczna
fot. Plumpaquatsch / wikipedia.pl / Domena publiczna

Średnio 4192 cyberataków dziennie odnotowała japońska policja w 2019 roku, co stanowi wzrost o ok. 50 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Ofiarami cyberprzestępców padły takie strategiczne koncerny jak Mitsubishi Electric i NEC. 

Dane podała państwowa agencja policyjna (NPA), która zajmuje się monitoringiem telekomunikacyjnym. Zdaniem instytucji wzrost liczby ataków może być związany z popularyzacją rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT) i podłączaniem do sieci różnych sprzętów domowych i biurowych.

NPA przypomniała, że wcześniej w 2019 roku hakerzy zaatakowali dwa ważne koncerny z branży przemysłowej i obronnej - Mitsubishi Electric i NEC. W związku z tym agencja bierze pod uwagę wzmożoną aktywność cyberprzestępców przed zbliżającymi się igrzyskami w Tokio.

"Zagrożenie w cyberprzestrzeni pozostaje poważane. Wdrożymy odpowiednie działania, pracując z instytucjami i podejmiemy kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa organizatorom olimpiady" - powiedział w czwartek szef NPA Ryota Takeda.

W 2019 roku japońska policja odnotowała 9519 przestępstw internetowych, co stanowi wzrost o 479 w porównaniu z 2018 rokiem. Tym samym zanotowano czwarty rok z rzędu wzrostów cyberprzestępstw. Najczęściej chodziło o dziecięcą prostytucję i pornografię - 2281 przypadków.

Agencja przejęła też 23,5 mln dolarów z nielegalnych przelewów dokonywanych za pośrednictwem bankowości internetowej. Wiele z nich przeprowadzono w okresie od września do listopada - podała NPA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama