Reklama

Polityka i prawo

Minister Jabłoński: MSZ promuje polskie przedsiębiorstwa

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Wsparcie w promocji polskich firm na rynkach zagranicznych zadeklarował we wtorek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Wskazał branże uznane przez resort za priorytetowe, w tym technologie informatyczne, produkcji żywności i uzdatniania wody.

Wiceminister Jabłoński zaznaczył, że MSZ jest częścią systemu, współtworzonego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zwrócił uwagę na znaczenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Organizacji Turystyczne oraz instytucji finansowych jak KUKE i BGK. Poinformował, że aby uniknąć kolizji lub dublowania kompetencji, MSZ podpisało z PAIH porozumienie określające zasady współpracy. "Żeby nie było konfliktu, tylko synergia" – stwierdził.

Dodał, że w celu promocji polskich produktów i rozwiązań MSZ opracowało strategię mającą zidentyfikować kluczowe technologie, umożliwić przepływ informacji o szansach na poszczególnych rynkach oraz integrację ofert, "aby tworzyć coś więcej niż działania pojedynczych firm".

Jak powiedział, realizacji tej strategii służyły ostatnie wizyty na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w tym w Kenii, Tanzanii, Egipcie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dodał, że za priorytetowe obszary MSZ uznało "sektory, w których już dziś Polska jest stosunkowo mocna".

Resort zaliczył do nich technologie finansowe (Fintech), np. stosowane w bankowości. "W tym zakresie polska gospodarka jest szczególnie rozwinięta" – powiedział Jabłoński, argumentując, że stopień ucyfrowienia polskiej bankowości należy do najwyższych na świecie i jest porównywalny z Singapurem. Dodał, że oprócz oprogramowania i sprzętu Polska dzieli się doświadczeniami z cyfryzacji gospodarki, co jest elementem polskiej pomocy rozwojowej.

Kolejny obszar to cyberbezpieczeństwo...

"Wiele państw w ostatnim czasie przeżywa różnego rodzaju ataki cybernetyczne. To dotyczy w zasadzie każdej gospodarki świata" – powiedział Jabłoński. Zwrócił uwagę, że wartość rynku cyberbezpieczeństwa w Polsce rośnie i ponad dwukrotnie wyprzedza wzrost gospodarczy. "Nasze rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa z sukcesem dostarczmy do innych krajów" - powiedział, powołując się na niedawne rozmowy z Togo i Rwandą.

Kolejny sektor informatyczny zaliczony przez resort do perspektywicznych to branża "smart city" sposoby rozwiązywania problemów coraz bardziej zaludnionych miast.

Wiceszef MSZ wskazał także na możliwości związane z technologiami informatycznymi stosowanymi w systemach służby zdrowia, także w związku z tendencjami demograficznymi. 

"Bez unowocześniania technologii, bez cyfryzacji systemu ochrony zdrowia, bez dostarczania technologii także krajom rozwijającym się (…) światowy system może się załamać."

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński

 

Resort deklaruje także wsparcie polskich rozwiązań stosowanych w oczyszczaniu wody pitnej i oczyszczaniu ścieków. Zwrócił uwagę, że dostęp do czystej wody jest w skali globalnej wyjątkiem, a problemy wiążą się z suszą, zmianą klimatu, gospodarka wodą w miastach i uzdatnianiem wody. "Polskie firmy są już od kilku lat obecne na runku afrykańskim" – podkreślił. Dodał, że chodzi o to, by w pomóc tym krajom uniknąć błędów popełnianych wcześniej gdzie indziej i – w efekcie - marnowania wody. Dodał, że poza biznesem mają tu do odegrania rolę środowiska akademickie.

Energia odnawialna

Mówiąc o energiach odnawialnych Jabłoński wskazał na wzrost polskiego rynku fotowoltaiki i energii wiatrowej oraz tendencje zmierzające do modelu prosumenckiego. "Te rozwiązania także eksportujemy" – powiedział.

Do promowanych branż MSZ zaliczyło także technologie produkcji, przetwarzania i przechowywania żywności, a także tworzenie instytucji wspierających miejscowe rolnictwo.

Bezzałogowe aparaty latające

Resort deklaruje także wparcie dla firm specjalizujących się w produkcji i zastosowaniach bezzałogowych aparatów latających. Jabłoński zwrócił uwagę na opracowany w Polsce system zarządzania ruchem cywilnych dronów, na który składają się kwestie informatyczne i legislacyjne.

"Każda firma, która zwróci się do MSZ, otrzyma wsparcie" – zapewnił, zachęcając przedsiębiorców do kontaktu w sprawie potencjalnych rynków. Przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem MSZ mogą przesyłać swoje propozycje – najlepiej w postaci pojedynczego slajdu w języku angielskim – na adres [email protected].


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama