Reklama

Polityka i prawo

"Iron March" - wyciek danych tysiąca neonazistów

fot. Herder3 / Wikimedia Commons
fot. Herder3 / Wikimedia Commons

Nieznani sprawcy opublikowali w internecie dane ponad tysiąca użytkowników neonazistowskiej strony internetowej i forum Iron March - podaje serwis Ars Technica. Wśród ujawnionych adresów e-mail znaleziono m.in. domeny dwóch amerykańskich uniwersytetów.

Baza danych o objętości 1 gigabajta oprócz adresów poczty elektronicznej zawiera również imiona i nazwiska, treść wiadomości prywatnych użytkowników, ich publiczne wpisy na forum, a także adresy IP, z których rejestrowano aktywność na stronie. W ujawnionej przez sprawców wycieku odnaleziono natomiast treści opisujące życie osób z rezerwy amerykańskiego wojska, jak i aktywnie pełniących służbę w amerykańskiej marynarce wojennej, a także w szeregach Marines.

Opublikowane wpisy zawierają sformułowania rasistowskie, obraźliwe wobec grup wyznaniowych takich jak żydzi czy muzułmanie, a także wezwania do przemocy skierowanej przeciwko osobom należącym do tych grup, np. w ramach amerykańskich formacji wojskowych.

Strona Iron March powstała w 2011 roku z inicjatywy Alexandra "Slavrosa" Mukhitdinowa - Uzbeka, który według mediów wyemigrował później do Rosji. Strona promowała faszystowską wizję świata, a największą popularność zdobyła po wyborze na prezydenta USA Donalda Trumpa - pisze serwis Ars Technica. W 2017 roku strona przeniosła się do dark netu.

Według ekspertów cytowanych przez AT, Iron March powiązane było z dziewięcioma neonazistowskimi i faszystowskimi grupami w dziewięciu krajach. Forum wykorzystywano również do organizacji działań faszystowskich bojówek paramilitarnych. Członkowie społeczności zostali powiązani przez organy ścigania z przynajmniej pięcioma przypadkami morderstw, np. brutalnym zabójstwem aktywistki Heather Heyer z Charlotesville w stanie Virginia, do którego doszło w 2017 r. Heyer protestowała przeciwko zgromadzeniu "Unite the Right". Została staranowana samochodem, za kierownicą którego siedział znany z forum James Alex Fields.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama