Reklama

Polityka i prawo

Irlandia: cyberatak zakłócił pracę szpitali w całym kraju 

Fot. Pfree2014/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Pfree2014/Wikimedia Commons/CC 4.0

Irlandzka publiczna służba zdrowia HSE została zmuszona do tymczasowego wyłączenia systemu informatycznego po „znaczącym ataku typu ransomware”. Na skutek incydentu w wielu szpitalach odwołano zaplanowane wizyty.

Jak wyjaśniono, celem wyłączenia systemów informatycznych jest zapewnienie im ochrony i umożliwienie oceny sytuacji.

Szef HSE Paul Reid powiedział w publicznej stacji RTE, że HSE pracuje nad opanowaniem bardzo wyrafinowanego ataku ransomware na swoją infrastrukturę informatyczną, a cyberatak ma wpływ na wszystkie krajowe i lokalne systemy zaangażowane we wszystkie podstawowe usługi medyczne.

Reid wyjaśnił, że atak jest skoncentrowany na dostępie do danych przechowywanych na centralnych serwerach. Dodał, że jest to poważny incydent, ale na tym etapie nie ma żądania okupu.

Z powodu cyberataku szpital położniczy Rotunda w Dublinie odwołał większość planowanych na piątek wizyt ambulatoryjnych, z wyjątkiem sytuacji, że przyszłe matki są w 36. tygodniu ciąży lub później. Odwołano również wszystkie wizyty ginekologiczne, jednak szpital zapewnił, że kobiety, które mają jakiekolwiek pilne problemy powinny przyjść na wizytę. Także Narodowy Szpital Położniczy w Dublinie poinformował, że w piątek będą znaczące zakłócenia dla pacjentów.

Ponieważ cała publiczna służba zdrowia używa wspólnego systemu informatycznego, problem najprawdopodobniej dotyczy wszystkich szpitali w Irlandii. Potwierdzono jednak, że szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się normalnie.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, placówki służby zdrowia są celem coraz większej liczby cyberataków. Na początku roku opublikowano wyniki badań ekspertów, według których wraz z początkiem listopada 2020 roku nastąpił gwałtowny wzrost ataków na placówki opieki zdrowotnej - o 45% w wymiarze globalnym. „To ponad dwukrotnie więcej niż ogólny wzrost liczby ataków we wszystkich sektorach przemysłu na całym świecie w tym samym czasie” - podkreślają eksperci. W badanym okresie wzrost liczby ataków w sektorach przemysłu odnotowano na poziomie ok. 22%.

Jak groźne mogą być skutki incydentów w placówkach medycznych pokazuje tragiczny przykład pacjentki z Niemiec. We wrześniu ubiegłego roku w wyniku cyberataku, doszło do awarii systemów w Szpitalu Uniwersyteckim w Duesseldorfie, w efekcie czego nie było możliwe przyjmowanie pacjentów. Kobieta, która potrzebowała natychmiastowej pomocy medycznej zmarła po tym, jak została przewieziona do szpitala w innymi mieście. Sytuację opisywaliśmy na naszym portalu, wskazując, że jest to prawdopodobnie pierwsza ofiara śmiertelna ataku ransomware.

SZP/PAP

image
Reklama
Reklama

Komentarze