Reklama

Polityka i prawo

Instytut Kościuszki zorganizuję debatę liderów, czyli CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight

Fot. Instytut Kościuszki
Fot. Instytut Kościuszki

27 lutego br. w Brukseli odbędzie się CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight. W wydarzeniu organizowanym przez polski think tank, Instytut Kościuszki, udział weźmie ponad 200 uczestników. Wśród nich znajdą się wiodący przedstawiciele unijnej administracji, organizacji międzynarodowych, środowisk eksperckich i globalnych liderów branży IT. Podczas brukselskiego spotkania, omówione zostaną kluczowe wyzwania bezpieczeństwa transformacji cyfrowej, które zdominują europejską debatę publiczną w 2018 r.

CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight to pierwsza zagraniczna odsłona Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, w którym co roku udział bierze ponad 1000 osób z całego świata. Konferencja będzie okazją do przedyskutowania najważniejszych rekomendacji wypracowanych podczas CYBERSEC Forum 2017, które odbyło się w październiku ubiegłego roku w Krakowie pod hasłem „Dealing with Cyber Disruption”.

Eksperci będą debatować nad strategicznymi kierunkami zmian, których celem jest ochrona współczesnych demokracji i nowoczesnych gospodarek przez zagrożeniami płynącymi z cyberprzestrzeni. Główne tematy dyskusji panelowych skoncentrują się m.in. na walce z dezinformacją, zacieśnianiu współpracy cyberobronnej pomiędzy Unią Europejską i NATO, stworzeniu unijnych ram certyfikacji cyberbezpieczeństwa oraz szansach i zagrożeniach płynących z rozwoju sztucznej inteligencji.

– Rok 2017 był kolejnym rekordowym okresem, jeśli chodzi o liczbę ataków hakerskich. Dlatego też, dialog i współpraca różnych środowisk w kwestii cyberbezpieczeństwa to dziś priorytet. Podobnie, jak odpowiedzialne zaangażowanie europejskich decydentów. Wiele kwestii podlegać musi nie tylko samoregulacji podmiotów prywatnych, ale także powinno być przedmiotem aktywnych działań realizowanych przez sektor publiczny. Brukselska odsłona CYBERSEC Forum, w sercu Unii Europejskiej i NATO, jest doskonałą platformą do rozmowy na ten temat. Konferencja to także mocny impuls do zacieśnienia współpracy Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie cyberbezpieczeństwa – podkreśla Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki.

Wśród prelegentów CYBERSEC – Brussels Leaders’ Foresight znajdują się m.in.:

Sir Julian King – komisarz UE ds. unii bezpieczeństwa;

Anna Fotyga – posłanka do Parlamentu Europejskiego;

Mady Delvaux-Stehres – posłanka do Parlamentu Europejskiego;

Eva Maydell – posłanka do Parlamentu Europejskiego;

Krzysztof Szubert – sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, pełnomocnik rządu RP ds. jednolitego rynku cyfrowego;

Jamie Shea – zastępca asystenta Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa;

Sorin Ducaru – były zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa;

Diana Kelley – CTO ds. cyberbezpieczeństwa w Microsoft.

Jak zaznacza Instytut Kościuszki, obecny rok jest niezwykle istotny z punktu widzenia kształtowania europejskiej polityki w obszarze cyberbezpieczeństwa. W maju mijają terminy implementacji przez państwa członkowskie Dyrektywy NIS oraz Rozporządzenia RODO. W Parlamencie Europejskim trwają prace nad pakietem cyberbezpieczeństwa, a także sprawozdania ws. cyberobrony, natomiast Komisja Europejska opracowuje Komunikat dotyczący przeciwdziałania dezinformacji. Cyberbezpieczeństwo jest również przedmiotem wsparcia inwestycyjnego w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego oraz współpracy strategicznej pomiędzy UE i NATO, której nowy wymiar nada zbliżający się szczyt NATO w lipcu.

Reklama

Komentarze

    Reklama