Reklama

Polityka i prawo

Innowacyjny projekt Poczty Polskiej. Podstawą technologia RFID

Fot. radoslawczarnecki0/Pixabay
Fot. radoslawczarnecki0/Pixabay

Poczta Polska realizuje projekt „Automatyczna identyfikacja przesyłek”, który bazuje na wykorzystaniu technologii radiowej identyfikacji obiektów (RFID). Przedsięwzięcie ma usprawnić proces sortowania przesyłek. 

Jak poinformowała w komunikacie spółka, aktualnie w Poczcie Polskiej przesyłki są identyfikowane za pośrednictwem kodów kreskowych skanowanych każdorazowo z bliskiej odległości przez operatora skanera.

"Dzięki wykorzystaniu technologii RFID, można uzyskać efekt bezdotykowej identyfikacji z odległości do kilku metrów, co przełożyłoby się na automatyzację i usprawnienie rejestracji zdarzeń, możliwość śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym, poprawienie bezpieczeństwa przemieszczanych przesyłek i zmniejszenie pracochłonności" - czytamy. Jak podkreślono, ma to proste przełożenie na czas, w jakim Poczta może dostarczać przesyłki do klienta.

"RFID był to pierwszy projekt naukowo-badawczy w Poczcie Polskiej współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączna wartość projektu to ponad 9 mln zł, przyznane dofinansowanie ponad 6, natomiast wkład własny Poczty Polskiej wynosi poniżej 3 mln zł. To pokazuje, że fundusze europejskie mogą stać się narzędziem do rozwoju Poczty Polskiej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Jak wskazał, możliwość finansowania niektórych działań podejmowanych przez Pocztę Polską za pomocą funduszy europejskich zwiększa rentowność spółki oraz pozwala zintegrować kierunek rozwoju spółki z najnowszymi trendami.

Poczta Polska przekazała, że od początku projektu, czyli od stycznia 2019, w projekcie zrealizowano wszystkie założone cele: mapowanie i pomiary procesów, badania laboratoryjne, testy i badania grupy wybranych czytników RFID.

"Projekt został podzielony na kilka etapów, a prace realizowane są w nich zgodnie z harmonogramem. Aktualnie trwają prace związane z bardziej zaawansowanymi testami znaczników i urządzeń (zmienne warunki, duże zagęszczenia obiektów)" - czytamy.

Spółka poinformowała, że okres trwania projektu został zaplanowany na 2,5 roku, czyli zakończenie prac powinno nastąpić w III kwartale 2021 r.

"Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, rozważana jest potrzeba wydłużenia tego okresu. Wyniki projektu będą punktem wyjścia do dalszych decyzji strategicznych związanych z implementacją rozwiązań RFID na szeroką skalę w całej spółce" - czytamy.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama