Polityka i prawo
Im dalej od Waszyngtonu tym bliżej Moskwy. Huawei zacieśnia współpracę z Rosjanami
Związek Rosji i chińskiego giganta Huawei zacieśnia się w miarę pogłębiania trwającej zimnej wojny w sektorze technologii - ocenia dziennik „Financial Times”, który wskazuje, że Moskwa może być zainteresowana wsparciem inwestycyjnym i kadrowym od Huaweia.
Do szczególnego zbliżenia w relacjach Huaweia z Moskwą doszło po wpisaniu przez amerykańskie ministerstwo handlu chińskiego koncernu na czarną listę firm, które nie mogą kupować technologii z USA oraz ograniczeniu współpracy z firmą przez kilka krajów w Europie - pisze londyńska gazeta powołując się na opinie analityków.
"Huawei to największa firma technologiczna w Chinach, które pozostają w przyjaznych relacjach z Rosją. Logiczne jest, że koncern ten obecnie odgrywa w tej przyjaźni kluczową rolę" - ocenia cytowany przez "FT" menedżer wykonawczy w rosyjskiej firmie IT Rosplatforma Władimir Rubanow.
W ciągu ostatniego roku Huawei znacząco rozwinął swoją obecność w Rosji. Firma wysunęła się na pozycję lidera w obszarach takich jak rozwój sieci łączności nowej generacji 5G czy sprzedaż smartfonów, jest także ważnym uczestnikiem prowadzonych w Rosji badań. Huawei uczestniczy również w wielu programach realizowanych przez rosyjskie uczelnie.
"FT" zauważa, że Rosja, podobnie jak chiński koncern, napotyka na "opór" ze strony krajów Zachodu. Pogarszają się również jej relacje z USA. Według Rubanowa, relacja Moskwy z Huawei przyczynia się do zastrzyku bardzo potrzebnych w lokalnej gospodarce zagranicznych środków inwestycyjnych, a także zwiększania poziomu kształcenia i umiejętności rosyjskich kadr specjalistycznych.
Podczas czerwcowej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Sankt Petersburgu, Huawei podpisał z wiodącym rosyjskim telekomem (MTS) umowę na rozwój sieci 5G w kraju. Obie firmy w ubiegłym miesiącu uruchomiły pierwszą strefę testową dla nowej generacji łączności w Moskwie. W październiku firma zadeklarowała natomiast, że zainwestuje 7,8 mln dol. w kształcenie 10 tys. rosyjskich specjalistów w dziedzinie technologii 5G. Program ten ma być realizowany w ciągu kolejnych pięciu lat.
Zdaniem redaktora naczelnego serwisu Mobile Review Eldara Murtazina, w Rosji sukces w sprzedaży smartfonów Huawei zawdzięcza przede wszystkim szerokiej promocji swojej marki Honor, która zdobyła serca Rosjan "relatywnie wysokojakościowym sprzętem poniżej cen rynkowych", czemu "rywale Huaweia albo nie chcieli, albo nie mogli rzucić wyzwania".
Murtazin jednocześnie podkreślił, że Huawei w Rosji nie borykał się nigdy z trudnościami, jakie napotkał w USA czy niektórych krajach europejskich. "W Rosji firma postrzegana jest jako podmiot przestrzegający prawa, który nie angażuje się w działania szpiegowskie, gdyż nigdy nikt nie przedstawił na to dowodów" - podkreślił.
Od dłuższego czasu firma Huawei oskarżana jest przez USA, że w przyszłości jej sprzęt użyty do budowy lokalnych wdrożeń sieci 5G może zostać wykorzystany przez Pekin do celów szpiegowskich. Działanie koncernu podlega chińskiemu prawu, zobowiązującemu wszystkie firmy technologiczne do współpracy z władzami ChRL w zakresie działań wywiadowczych. Koncern odpiera stawiane mu zarzuty.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany