Reklama

Polityka i prawo

Ile kosztuje „Kwarantanna domowa”?

fot. Kaspars Misins / pexels
fot. Kaspars Misins / pexels

Łącznie 752 760 zł brutto będzie kosztowało roczne utrzymanie aplikacji „Kwarantanna domowa” – poinformował resort cyfryzacji. Zgodnie z obowiązującą umową będzie ona utrzymywana do 19 czerwca 2021 roku.

2 500 000,00 zł Ministerstwo Cyfryzacji zapłaciło za stworzenie aplikacji „Kwarantanna domowa”. Umowa z firmą TakeTask S.A, która przygotowała na zlecenie resortu aplikację na urządzenia mobilne obejmuje również zapewnienie usługi wsparcia technicznego, świadczonego w okresie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy – informuje resort w ramach odpowiedzi na interpelacje poselską.

Posłanka Izabela Leszczyna (Platforma Obywatelska) w skierowanej do szefa resortu cyfryzacji, Marka Zagórskiego interpelacji zapytała również jakie są miesięczne koszty utrzymania aplikacji.

Minister Zagórski w odpowiedzi wskazuje, że zgodnie z nową, roczną umową zawartą 19 czerwca 2020 roku na utrzymane oprogramowania (poprzednia wygasła dzień wcześniej) ustalona została stawka 51 tys. zł netto (62 730 zł brutto) miesięcznie – czyli łącznie 752 760 zł brutto.

W odpowiedzi na pytania posłanki, szef resortu wskazał, że do 20 czerwca 2020 r. aplikacja została zainstalowana na 331 432 urządzeniach. Z czego wg stanu na dzień 22 czerwca br. z aplikacji korzysta 20 366 osób objętych kwarantanną.

"Niepokój budzą również doniesienia o łatwości, z jaką można >oszukać< aplikację w kwestii lokalizacji osoby monitorowanej" - stwierdziła posłanka w interpelacji do szefa resortu cyfryzacji. Zapytała zatem ilu osobom udało się „oszukać” aplikację w kwestii lokalizacji. 

W odpowiedzi minister Zagórski wskazał, że resort nie odnotował dotąd skutecznej próby oszukania lokalizacji aplikacji. "Aplikacja posiada również niezbędne zabezpieczenia, w tym m.in. mechanizmy uniemożliwiające korzystanie z rozwiązań typu „fake gps” czy innych, służących do pozorowania lokalizacji" - wskazał szef resortu w udzielonej odpowiedzi.

Kwarantanna domowa to oficjalna aplikacja, która została stworzona na potrzeby ułatwienia przejścia obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama