Reklama

Polityka i prawo

How to Cloud? Jak wdrożyć chmurę w bezpieczny sposób

Fot. Sztrapacska74 /pixabay
Fot. Sztrapacska74 /pixabay

Powinniśmy przestać zastanawiać się czy wdrożyć chmurę, a zacząć myśleć jak to zrobić - to jeden z wniosków webinarium „To cloud or not to cloud”? Bezpieczeństwo danych w chmurze zorganizowanym przez portal CyberDefence24.pl. Eksperci zgodzili się, że przed technologiami chmurowymi nie ma ucieczki i muszą zostać wdrożone. Nie można jedna zapominać przy tym o najważniejszej kwestii -  o bezpieczeństwie.

Technologia Cloud Computing jest obecnie tym elementem, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny biznes. Nadzwyczajna sytuacja, z którą przyszło się zmierzyć biznesowi w trakcie wybuchu pandemii koronawirusa pokazała, że usługi chmurowe stały się w większości przedsiębiorstw rozwiązaniem, bez którego kontynuowanie działalności gospodarczej byłoby niemożliwe lub znacznie ograniczone.

Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie pandemii koronawirusa na rozwój technologii chmurowych i czy jest ona największym zwycięzcą obecnej sytuacji, bezpiecznej migracji danych pomiędzy chmurami oraz przyszłością tej technologii w Polsce.

Paneliści zastanowili się dlaczego polskie firmy są niechętne wdrożeniu rozwiązań chmurowych oraz jakie są największe przeszkody w bezpiecznym i skutecznym wdrożeniu tych technologii. Artur Czerwiński z Cisco zauważył, że "największym problemem wdrożenia chmury dla biznesu są koszty oraz cyberbezpieczeństwo. Im większa organizacja tym łatwiej uświadomić sobie ryzyka wynikające z przeniesienia działania do środowisk chmurowych" - podkreślił ekspert. 

Nie zapomniano również o temacie przewodnim jaki była pandemia koronawirusa. Chmura w wielu wypadkach była elementem kluczowym, która umożliwiła kontynuowanie procesów i usług.  Paneliści zgodzili się, że COVID-19 będzie silnym impulsem do wdrożenia tej technologii na szerszą skalę. 

"W sytuacji pojawienia się pandemii, wiele obaw związanych z wprowadzaniem chmury nie miało znaczenia. Pojawiła się konieczność aby przede wszystkim utrzymać ciągłość działania" - powiedział Karol Okoński.

Poruszono również kwestie wdrożenia chmury w samorządzie. Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Robert Kośla przyznał, że w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd nie tylko podnoszona jest świadomość w jaki sposób korzystać z usług chmurowych, ale również przekazywana jest wiedza na temat usług informacyjnych dla obywatela oraz usług infrastrukturalnych.

Ppłk Tomasz Kostrzewa podkreślił, że wojsko od wielu lat stosuje rozwiązania chmurowe w zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.  Nie odnotowaliśmy żadnego incydentu. Zazwyczaj są to system o wyższych klauzulach więc są ode odseparowane. 

W webinarium "To cloud or not to cloud"? Bezpieczeństwo danych w chmurze udział wdzieli:

 • ppłk rez. Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Ministerstwo Cyfryzacji;
 • Antoni Rytel, Wicedyrektor Programu GovTech Polska;
 • Karol Okoński, Dyrektor Zarządzający, PwC, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa i Wiceminister Cyfryzacji (2017 – 2019);
 • Maciej Siciarek, Kierownik Działu Innowacji i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa, NASK PIB;
 • ppłk Tomasz Kostrzewa, Zastępca Komendanta, RCI Wrocław, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;
 • Ewa Śniechowska, Lead Solution Engineer – NSX, VMware;
 • Andrzej Szymczak, Senior Solution Enginee, VMware;
 • Artur Czerwiński, Dyrektor ds. Technologii, Cisco Polska;
 • Tomasz Jedynak, Cybersecurity Sales Specialist, Cisco Polska.

Całość dyskusji można obejrzeć tutaj

Reklama

Komentarze

  Reklama