Polityka i prawo
How to Cloud? Jak wdrożyć chmurę w bezpieczny sposób
Powinniśmy przestać zastanawiać się czy wdrożyć chmurę, a zacząć myśleć jak to zrobić - to jeden z wniosków webinarium „To cloud or not to cloud”? Bezpieczeństwo danych w chmurze zorganizowanym przez portal CyberDefence24.pl. Eksperci zgodzili się, że przed technologiami chmurowymi nie ma ucieczki i muszą zostać wdrożone. Nie można jedna zapominać przy tym o najważniejszej kwestii - o bezpieczeństwie.
Technologia Cloud Computing jest obecnie tym elementem, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić współczesny biznes. Nadzwyczajna sytuacja, z którą przyszło się zmierzyć biznesowi w trakcie wybuchu pandemii koronawirusa pokazała, że usługi chmurowe stały się w większości przedsiębiorstw rozwiązaniem, bez którego kontynuowanie działalności gospodarczej byłoby niemożliwe lub znacznie ograniczone.
Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie pandemii koronawirusa na rozwój technologii chmurowych i czy jest ona największym zwycięzcą obecnej sytuacji, bezpiecznej migracji danych pomiędzy chmurami oraz przyszłością tej technologii w Polsce.
Paneliści zastanowili się dlaczego polskie firmy są niechętne wdrożeniu rozwiązań chmurowych oraz jakie są największe przeszkody w bezpiecznym i skutecznym wdrożeniu tych technologii. Artur Czerwiński z Cisco zauważył, że "największym problemem wdrożenia chmury dla biznesu są koszty oraz cyberbezpieczeństwo. Im większa organizacja tym łatwiej uświadomić sobie ryzyka wynikające z przeniesienia działania do środowisk chmurowych" - podkreślił ekspert.
Nie zapomniano również o temacie przewodnim jaki była pandemia koronawirusa. Chmura w wielu wypadkach była elementem kluczowym, która umożliwiła kontynuowanie procesów i usług. Paneliści zgodzili się, że COVID-19 będzie silnym impulsem do wdrożenia tej technologii na szerszą skalę.
"W sytuacji pojawienia się pandemii, wiele obaw związanych z wprowadzaniem chmury nie miało znaczenia. Pojawiła się konieczność aby przede wszystkim utrzymać ciągłość działania" - powiedział Karol Okoński.
Poruszono również kwestie wdrożenia chmury w samorządzie. Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Robert Kośla przyznał, że w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd nie tylko podnoszona jest świadomość w jaki sposób korzystać z usług chmurowych, ale również przekazywana jest wiedza na temat usług informacyjnych dla obywatela oraz usług infrastrukturalnych.
Ppłk Tomasz Kostrzewa podkreślił, że wojsko od wielu lat stosuje rozwiązania chmurowe w zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Nie odnotowaliśmy żadnego incydentu. Zazwyczaj są to system o wyższych klauzulach więc są ode odseparowane.
W webinarium "To cloud or not to cloud"? Bezpieczeństwo danych w chmurze udział wdzieli:
- ppłk rez. Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Ministerstwo Cyfryzacji;
- Antoni Rytel, Wicedyrektor Programu GovTech Polska;
- Karol Okoński, Dyrektor Zarządzający, PwC, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa i Wiceminister Cyfryzacji (2017 – 2019);
- Maciej Siciarek, Kierownik Działu Innowacji i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa, NASK PIB;
- ppłk Tomasz Kostrzewa, Zastępca Komendanta, RCI Wrocław, Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni;
- Ewa Śniechowska, Lead Solution Engineer – NSX, VMware;
- Andrzej Szymczak, Senior Solution Enginee, VMware;
- Artur Czerwiński, Dyrektor ds. Technologii, Cisco Polska;
- Tomasz Jedynak, Cybersecurity Sales Specialist, Cisco Polska.
Całość dyskusji można obejrzeć tutaj