Reklama

Polityka i prawo

Historyczne zwycięstwo Polski w CodeWeek 2020

Fot. Pxfuel/Domena publiczna
Fot. Pxfuel/Domena publiczna

Polska odniosła historyczne zwycięstwo w najnowszej edycji rywalizacji CodeWeek, dzięki 20 505 zgłoszonym wydarzeniom, które zaczynały się w naszym kraju co… minutę!

Po raz pierwszy w ośmioletniej historii CodeWeek Polska nie tylko znalazła się na podium, ale zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji. „To ogromny sukces, którego nie byłoby bez Waszego zaangażowania!” - czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. 

Sukces wszystkich

„Polacy po raz kolejni pokazali, że są kreatywni i pełni zaangażowania, niezależnie od okoliczności. Kiedy w lipcu ogłaszaliśmy konkurs >1000 pierwszych inicjatyw online< obawialiśmy się, czy świętowanie CodeWeek w ogóle będzie możliwe. Tymczasem Państwa zaangażowanie przerosło nasze wyobrażenia. Bardzo za nie dziękujemy” – podkreślił Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W oficjalnym komunikacie jednoznacznie stwierdzono, że tegoroczny historyczny wynik nie byłby możliwy bez zaangażowania nauczycieli, rodziców, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych czy prywatnych firm.

Choć Polska prześcignęła inne kraje o tysiące inicjatyw, to zwycięstwo na pewno nie przyszłoby z taką łatwością, gdyby nie zaangażowanie ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować i jego koordynatorów – Anny Świć i Rafała Mitkowskiego – Przyjaciół CodeWeek 2019 i trenerów Klubu Młodego Programisty online.

W tym roku Uczymy Dzieci Programować angażowało społeczeństwo do działania akcją „Cała Polska Programuje”, a przeprowadzone w ramach inicjatywy działania promujące CodeWeek przyczyniły się do zgłoszenia ponad połowy wszystkich projektów dodanych w tym roku na mapę Europejskiego Tygodnia Kodowania.

„Wszystkim, którzy swoim działaniem wspierali 8. edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania serdecznie gratulujemy i dziękujemy!” - podkreślono w komunikacie na stronie resortu cyfryzacji. 

Polski rekord

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa oraz wynikającym z tego rygorem sanitarnym, zmienionym funkcjonowaniem wielu szkół, placówek edukacyjnych czy instytucji, silnie angażowali się w liczne inicjatywy. W ten sposób udało się pobić również rekord wydarzeń. „Podczas #CodeWeek2020 na terytorium Polski odbyło się aż 20 505 inicjatyw!  A to oznacza, że nasze wydarzenia zaczynały się co… minutę!” - czytamy na stronie ministerstwa. 

Dzięki temu wynikowi Polska zajęła pierwsze miejsce w kategorii „liczba inicjatyw w stosunku do populacji”, według której ustalany jest coroczny ranking. W tym roku na podium znalazły się też Estonia (543 wydarzenia) oraz Austria (2924 wydarzenia).

W ogólnej liczbie inicjatyw zgłoszonych na mapę prześcignęła Polskę w tym roku jedynie Turcja z wynikiem prawie 23 tysięcy inicjatyw. Na trzecim miejscu znaleźli się Włosi z blisko ośmioma tysiącami wydarzeń.

Jak wyglądała droga do tego sukcesu? Od kilku lat Polska konsekwentnie zwiększa liczbę zorganizowanych inicjatyw związanych z nauką programowania. „W 2014 roku Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 roku zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 rok to 5088 wydarzeń” - wynika z komunikatu. Ubiegłoroczne 15 139 zgłoszeń na mapie należy uznać za wielki sukces, ale tegoroczny wynik przebił wszelkie oczekiwania. Zgłoszone w tym roku ponad 20 tysięcy wydarzeń to ponownie prawie 1/3 wszystkich europejskich inicjatyw w ramach CodeWeek.

„Code”-miasta

W których miastach działo się najwięcej? Poniżej znajduje się lista „TOP10”:

  1. Warszawa - 998
  2. Kraków - 989
  3. Poznań - 809
  4. Aglomeracja śląska - 757
  5. Łódź - 545
  6. Szczecin -  469
  7. Wrocław - 387
  8. Trójmiasto - 386
  9. Bydgoszcz - 313
  10. Białystok - 277

Oczywiście to tylko drobny wycinek wszystkich miejsc, gdzie w tym roku udoskonalano kompetencje cyfrowe. Podczas tegorocznej edycji programowała cała Polska, a pełną listę wydarzeń można znaleźć na: https://codeweek.eu/events

#CodeWeek2020 to początek

Tegoroczny wynik pokazał, że w Polakach drzemie prawdziwy potencjał i chęci do nauki. W związku z tym na stronie resortu cyfryzacji wyróżniono propozycje, które pomogą zainteresowanym doskonalić zdobyte podczas CodeWeek umiejętności i nabywać nowe.

Warto śledzić Klubu Młodego Programisty - aktualnie trwa druga edycja warsztatów online. „Jeśli martwicie się, że przegapiliście pierwsze warsztaty – łatwo je nadrobić. Zajrzyjcie na kanał Jesień z KMP na YouTube – publikujemy tam zapis wszystkich webinarów. Po to, aby każdy mógł do nich wrócić w dogodnym dla siebie momencie” - czytamy w komunikacie. Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć na stronie: klubmlodegoprogramisty.pl.

Bieżące informacje na temat nowych wydarzeń publikowane są również na profilach resortu cyfryzacji w mediach społecznościowych - Facebook’u oraz Instagramie, a także stronę koduj.gov.pl. Znajdują się tam materiały edukacyjne, które pozwolą każdemu rozpocząć przygodę z programowaniem. Na koduj.gov.pl zamieszczane są także wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polskiej edycji CodeWeek.

„Po tegorocznym sukcesie nie możemy już doczekać się #CodeWeek2021! Już teraz serdecznie zapraszamy Was do udziału i zaangażowania w dziewiątą edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania! Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoje działania wspierali #CodeWeek2020! Tegoroczny złoty medal to nasz wspólny sukces!” - podkreślono w oficjalnym komunikacie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. 

Informacja prasowa ze strony Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama
Reklama

Komentarze